Na první pohled rozpoznáme nové uživatelské rozhraní, které se (ne)nápadně podobá konkurenčnímu programu Norton 360. Z volné plochy jednotlivých ovládacích sloupků můžeme odhadovat, že se se stejnou pracovní plochou budeme setkávat ještě několik let, během kterých ji Panda hodlá výrazně zaplnit dalšími aplikacemi.
Panda Security přišla v nové verzi s myšlenkou tzv. Collective Intelligence. V podstatě se jedná o síť 150 serverů, které provozují databáze pomáhající v rozeznávání malwaru a spamu. Samotná myšlenka je to zcela určitě zajímavá, ale do příští verze bude potřeba ji ještě výrazně dopilovat, protože ve verzi 2009 k rozpoznání škůdců nijak výrazně nepomáhá.
Jak vůbec zmíněnaá Collective Intelligence pracuje? Program samozřejmě neposílá serverům ke kontrole každý skenovaný soubor, to by trvalo nekonečně dlouhou dobu, o problémech s privátními údaji ani nemluvě. Panda odesílá jen malinký kousek souboru, a pokud jej databáze rozezná jako malware, nemusí se soubor dál skenovat. Systém samozřejmě funguje jen v případě, kdy je počítač připojen k internetu. To vadit nemusí, někteří puristé ale doporučují provádět antivirové skenování či držet potenciálně zamořený počítač offline. Software samozřejmě využívá i vlastní databázi na počítači, třetí hladinu ochrany potom představuje technologie TruPrevent, která ale spatřila světlo světa již v roce 2004.
Nezávislé testy neprokázaly u Panda Internet Security 2009 nijak obdivuhodnou schopnost odstraňovat malware, jde spíše o šedý průměr. Zato byla pozměněna antispamová aplikace, která nyní pracuje hned třemi způsoby – prostřednictvím již zmíněné Collective Intelligence a dále pomocí technologie firmy Cloudmark a Commtouch, jež pracuje na podobném principu. Inzerovaná 96-procentní účinnost spam filtru sice v testech nebyla dosažena, podle firemního vyjádření je ale systém vyladěn zejména na zachycování nejnovějších typů nevyžádané pošty, kde prý uvedené hodnoty již dosáhnout lze. O mnoho horší je ochrana proti phishingu, která v testech dosáhla maximálně 10-procentní úspěšnosti.
Ochrana soukromí je stejná jako v minulé verzi, program si vnesené údaje uloží zašifrované jednosměrnou šifrou, což v praxi znamená, že je neotevřeme ani my, což je optimální způsob. Konkurenční Norton je nechá dostupná každému, kdo dokáže odhalit heslo rodičovské kontroly. Rodičovská kontrola je stejná jako loni, při běžné instalaci je vynechána, ale její doplnění trvá jen chvilku. Kontrola tedy opět existuje ve dvou základních nastaveních – pro děti a pro zaměstnance. Ty se od sebe liší jen v základních omezeních, která si můžeme, stejně jako bílou a černou listinu, detailně nastavit. Navíc lze omezit či zcela zamezit přístup nejen k obvyklému sexu a násilí, ale také třeba k investování.
Online backup se také nezměnil, 2 GB prostoru přicházejí od partnera Docoom.com. Ve chvíli, kdy roční licence vyprší, si od firmy můžeme koupit tento prostor (plus 3 další GB) za 5 euro měsíčně.
Když nepočítáme výrazné zrychlení skenování a nové rozhraní, příliš změn v nové verzi nenajdeme. Snaha o převod databází na online servery je dobrým krokem, ale bude ještě potřebovat silné korekce. Zákazníky pak zcela jistě nepotěší vyšší cena, kterou se sice v poslední době firma snaží korigovat desetidolarovou slevou, ale i tak produkt zůstává ve vyšší cenové hladině.
Cena: cca 2100 Kč (licence na 1 rok)
Hodnocení: 60%
Klady: Vyšší rychlost skenování
Zápory: Vysoká cena