Recenze: Samsung PS51E8000

2. 6. 2012

Sdílet

 Autor: Samsung
Ačkoli Samsung pro své televizory preferuje technologii LED, doplnil své portfolio několika plazmovými modely, jež mají ambice ohrozit Panasonic, který plazmovým televizorům již nějaký čas technologicky dominuje. Nakolik se tedy Samsungu s modelem PS51E8000 podařilo přiblížit nejlepším modelům japonského konkurenta?

Designově patří PS51E8000 prozatím k nejhezčím letošním televizorům na trhu. Šedý rám dobře podtrhuje průhledný okraj okolo. Výrobce televizor vybavil takovým množstvím konektorů, až jsme si říkali, že snad ani všechny nejde využít. Trojice HDMI konektorů podporuje 3D standard 1.4 a jeden z nich navíc také zpětný audio kanál. Nechybí D-Sub, PC port a trojice USB, které lze využít jak pro přehrávání multimediálních souborů, tak pro nahrávání díky zabudovanému Freeview HD satelitnímu tuneru. Součástí všech televizorů Samsung řady 8000 je také integrace s domácí sítí, a to prostřednictvím LAN nebo Wi-Fi. Díky DLNA počítači v síti budete mít možnost do televizoru streamovat jakýkoli multimediální obsah, který na svých pevných discích ukrýváte.

Druhou zajímavou možností je přístup k internetu díky zabudovanému browseru nebo službě Samsung Smart TV. Samsung u aktuálních modelů zapracoval na rozhraní této populární a stále se rozšiřující služby. Nejvíce změn doznala grafika s vyšším rozlišením a lepším rozložením ovládacích prvků. Množství zdrojů a multimediálního obsahu dostupného přes tzv. Smart Hub je obdivuhodné. Přibylo množství více či méně užitečných aplikací, podpora Netflix (záleží na regionu) a tři zcela nové sekce služeb.

Jako nejužitečnější jsme shledali tzv. Family Zone, ve které si můžete nastavit fotku a zprávu pro další členy rodiny a jejich televizory a zařízení v síti, tedy za předpokladu, že také vlastní některý z nových televizorů Samsung, počítač či aplikaci Family Zone pro Android. Díky Fitness Zone si může více uživatelů nastavit a sledovat průběh cvičení. Na výběr je několik aplikací a videí o různých délkách, při jejichž sledování (a cvičení) budete pálit kalorie. Vše hezky doplňují barevné grafy a tabulky.

Poslední „zóna“ je věnovaná dětem. Nabízí sbírku videí pro děti a navíc virtuální knihu odměn, do které mohou rodiče „vlepovat“ hvězdičky za plnění úkolů a dobré chování. Tato část zcela jistě nabízí prostor pro zlepšení a další dětské aplikace, časem se ještě jistě rozroste. Možná by se ale Samsung mohl soustředit více na kvalitu a nikoliv na kvantitu poskytovaných aplikací.

Za co si zaslouží Samsung na českém trhu jedničku s hvězdičkou, je jeho obecná snaha přinášet lokální/lokalizovaný obsah. Uzavření několika smluv s poskytovateli obsahu a zařazení silných internetových hráčů jakým je třeba iDnes nebo rozhlasová Evropa 2 mezi dostupné služby a především tempo uvádění nových, mu dávají při výběru mezi chytrými televizory jasnou převahu před konkurencí.

Poněkud netradiční je snaha Samsungu inovovat způsob, jakým dnes televizory ovládáme. K modelu PS51E8000 je dodáván jak klasický televizní ovladač, který jistě všichni známe, tak také druhý ovladač s touchpadem pro rychlejší a přirozenější navigaci multimediálním obsahem a internetovými stránkami. Zvláštností, kterou jsme poprvé zaznamenali u LED televizoru stejné řady, jehož recenzi jsme již přinesli, je také možnost ovládání gesty a hlasovými příkazy v češtině.

Pokud bychom měli hodnocení všech tří (čtyř) možností ovládání televizoru zestručnit, potom náš závěr by byl takový – pro běžné ovládání televizoru vystačítě bud s ovladačem nebo funkcemi Smart Interaction (hlas, gesta) kdy systém je nyní citlivější a reaguje i na menší pohyby rukou. Pokud se rozhodnete pro internetové brouzdání, hraní apod, doporučujeme kombinovat všechny možnosti – tedy oba ovladače v kombinaci s několika hlasovými povely a gesty. Mluvit na televizor vám může ze začátku připadat poněkud podivné, zvlášť jste-li doma sami, ale brzy si zvyknete.

Model PS51E8000 využívá dvoujádrového procesoru, stejně jako LED televizory stejné řady. Stará se o rychlejší spouštění médií, rychlejší odezvu Smart TV a také umožňuje případný budoucí upgrade hardwaru, a to díky technologii Smart Evolution Technology. Samsung o možnosti upgradu současných televizorů prozatím mnoho informací neuvolnil, ale v zásadě by mělo být možné připojit speciální zásuvné moduly pro vylepšení kvality obrazu, rychlosti odezvy apod.

Výhoda dvoujádrového procesoru spočívá v lepší kvalitě obrazu, dvě jádra umožňují provádět všechny operace rychleji a efektivněji. Vzhledem k volbě procesoru je trochu zvláštní, že Samsung stále využívá 600Hz technologii, namísto dnes již častěji používaných 1000 Hz. Ve výsledku by to mohlo způsobit o něco horší zpracování obrazu a možná také slabší reprodukci barev při sledování 3D. Během našeho testu jsme si ale ničeho výraznějšího nevšimli.

Televizor PS51E8000 samozřejmě podporuje také technologii Real Black Pro, která u předchozích generací pomohla pozvednout tržní podíl plazmových televizorů Samsung. Úroveň černé barvy jsme během testování museli hodnotit velmi pozitivně, ačkoli podle našeho subjektivního názoru nabízejí konkurenční televizory Panasonic o něco lepší výsledky. Při sledování velmi temných scén jsme se nemohli zbavit dojmu, že zobrazovaná černá má spíše šedý nádech a mohla by být ještě hlubší.

Budou-li se vám, stejně jako nám, zdát barvy v běžném režimu sledování 3D obrazu poněkud mdlé, můžete využít speciálního Vivid módu, který sytost barev notně vylepšuje. Zapomenete-li jej však při návratu do 2D obrazu vypnout, s výsledným zobrazením patrně příliš spokojeni nebudete. Co se 3D obrazu týče, na tom by u svých plazmových televizorů mohl Samsung ještě zapracovat. Ne že by byl špatný, jen není tak dobrý jako u konkurenčních značek. Bez zapnutého filtru Film Mode si není možné nevšimnout poměrně výrazného chvění.

A nyní k dobrým stránkám televizoru. Jako jednu z nejlepších musíme ohodnotit kvalitu 3D HD obrazu. Rok od roku vidíme výrazné zlepšení v jeho kvalitě, ale letošní plazma od Samsungu posunuje laťku opravdu hodně vysoko. Za jejich úspěchem stojí kombinace úžasných detailů a pocitu hloubky a prostorovosti. Kupodivu ani po nasazení nových aktivních 3D brýlí nebyl úbytek jasu obrazu a sytosti barev nijak výrazný – důležité je, jak už jsme se zmínili dříve, aktivovat pro sytější barvy Vivid mód.

Co si budeme povídat, nejčastěji se na svůj nový televizor stejně budete dívat v klasickém 2D módu. V tomto případě není obraz tak dokonale detailní a propracovaný jako ve 3D režimu, ale stále je lepší než u konkurence. Dokonce i akční scény vypadají lépe a plynuleji ve 3D režimu než ve 2D. Je to zajímavý úkaz: dříve jsme byli svědky vynikajících 2D televizorů s jakoby dodatkovým 3D režimem, dnešní tendence míří spíše k dokonalému 3D obrazu a kompromisu u klasického 2D obrazu.

Barvy klasického 2D režimu nejsou tak agresivní jako na některých dnešních LED televizorech. V nabídce nechybí ani možnost nastavení – a pokud nenecháte zapnutý Vivid mode z 3D režimu, budou barvy syté a přirozené.

Jako obvykle si na závěr necháváme hodnocení zvukové stránky televizoru. Kupodivu jsme byli celkem příjemně překvapeni. Zvuk je rozhodně v porovnání s utlratenkými modely televizorů Samsung, u nichž opravdu není kam reproduktory umístit, lepší. Je čistý, s náznakem basů a pro běžné sledování zpráv nebo televizních pořadů bohatě postačí, ale ani u zvukově nenáročných filmů nebudou vaše uši trpět. Ani hráči nepříjdou s PS51E8000 zkrátka: odezva 33 ms není nijak špatná a v podstatě by neměla herní výsledky nijak ovlivnit.

 

Verdikt:

Po přečtení negativ, která televizoru vytýkáme, byste mohli mít pocit, že vlastně není tak dobrý – ale opak je pravdou. Záporných bodů si PS51E8000 vysloužil jen několik a ty plusové rozhodně převažují. PS51E8000 nabízí velmi dobrou kvalitu 2D i 3D obrazu, která se v porovnání s konkurenčními televizory drží na čelních příčkách jak ve 2D, tak i 3D režimu. Úroveň černé sice není tak hluboká jako u nejlepších modelů Panasonic, ale ostudu rozhodně nedělá. Při sledování 3D filmů není úbytek jasů tak výrazný a i barvy zůstávají velmi syté. Za nepřítomnost crosstalku od nás Samsung získává pozitivní body navíc. Vychytaná Smart TV je také rok od rok lepší a v dostupných aplikacích si jistě každý něco najde.

 

Technologie panelu: plazma

Úhlopříčka: 51“ (129 cm)

Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)

Poměr stran: 16 : 9

Reproduktory: 2 × 10 W

Konektory/rozhraní: 3× HDMI, 3x USB, 1x SCART, komponentní a kompozitní video, DVI,  Ethernet, audio výstup (optický), CI, Wi-Fi, sluchátka

Rozměry (se stojanem): 120 x 81 x 31 cm

Hmotnost (se stojanem): 23,9 kg

ICTS24

Cena: 44 990 Kč včetně DPH

www.samsung.cz