Spolupráci obou firem oznámil počátkem minulého týdne na tiskové konferenci Mike Neil ze společnosti Microsoft. Sám kladl důraz na to, aby nebyla dávaná do spojitosti s rozsáhlou smlouvou o technické a obchodní spolupráci, kterou Microsoft v roce 2006 podepsal se společností Novell, jedním z největších linuxových distributorů. Podle Neila je dohoda s Red Hatem spíše „jednorozměrná“, zatímco dokument s Novellem zaručuje spolupráci „vícerozměrnou“, v daleko více oblastech.
Předmětem nové dohody mezi Microsoftem a Red Hatem je vzájemná podpora virtualizačních nástrojů pod vlastními platformami. Jinými slovy, obě společnosti budou pracovat na tom, aby jejich platformy coby hostitelské systémy v rámci virtualizace co nejlépe podporovaly operační systém toho druhého. Součástí dohody je i koordinovaná technická podpora.
Důvodem smlouvy o spolupráci je snaha uspokojit požadavky společných zákazníků Microsoftu a Red Hatu, kteří používají jak Windows, tak i Red Hat Linux. Virtualizace je nejrychlejším způsobem konsolidace serverů a interoperabilita produktů Microsoft a společnosti Red Hat má zaručit co nejrychlejší adopci virtualizace a její co nejméně rizikové nasazení a běh.
„Svět IT je směsí virtualizovaných a nevirtualizovaných prostředí. Red Hat pomůže svým zákazníkům rychleji nasadit virtualizované prostředí včetně smíšených prostředí Red Hat Enterprise Linux a Windows Server. Red Hat vyslyšel požadavky zákazníků, kteří nás žádali o interoperabilitu mezi našimi virtualizačními řešeními a řešením Microsoftu. Jsme rádi, že dnes můžeme můžeme oznámit, že díky spolupráci s Microsoftem došlo k podepsání smluv,“ řekl Mike Evans ze společnosti Red Hat.
Red Hat se hlubší spolupráci brání
Jak zaznělo i z Microsoftu, smlouvy o spolupráci vyřešením otázky virtualizace končí. Neobsahují žádné klauzule o hlubší obchodní spolupráci ani neřeší problémy spojené s patentovou ochranou. Na to upozorňuje i Red Hat, který byl jedním s největších kritiků společnosti Novell, která rozsáhlé smlouvy o spolupráci s Microsoftem podepsala v roce 2006.
V roce 2007, kdy podobné smlouvy ― s důrazem na patentovou ochranu ― s Microsoftem podepsali další dva linuxoví distributoři Xandros a Linspire (v polovině roku 2008 firma Linspire padla pod křídla Xandros), Microsoft ústy Toma Robertsona prohlásil, že je otevřen jednání o hlubší spolupráci právě i se společností Red Hat. Ta to však kategoricky odmítla. Tehdejší atmosféra byla napjatá i proto, že Microsoft veřejně ― ale bez bližšího upřesnění ― prohlásil, že Linux a jiné opensourcové projekty porušují stovky jeho patentů.
Ze společnosti Red Hat tehdy zaznělo, že toto nařčení open source komunity a přidružených firem ho v žádném případě nezastraší a už vůbec kvůli němu nebude s redmondským gigantem podepisovat smlouvy o patentové ochraně. Již existující smlouvy tohoto ražení označil ze nevýhodné a jednostranné. Postoj linuxového distributora se nemění ani dnes.