Roboti by měli „řídit design, výrobu i výstavbu budovy“. Jak následně popsala turecká stavební firma pro WorldArchitecture, půjde však primárně o to, že různé robotické systémy část budovy vytisknou pomocí metod 3D tisku a částečně navrhnou a sestaví kovové díly budovy.
Zajímavé je, že však nejde pouze o rozhodnutí, které má pobavit nebo ukázat možnosti robotiky: představa robotů stavějících si vlastní muzeum sice pobaví, ale primárně cílem jihokorejského muzea je ušetřit čas a peníze – tedy to, k čemu mají technologie skutečně sloužit.
Nejde ani zdaleka o první případ, kdy roboti nebo robotické systémy pomáhají stavět domy; v automatizaci konstrukčních prací se autonomní roboti testují poměrně často, byť zatím spíše experimentálně.
Konkrétně ve stavebnictví však nové technologie představují potenciálně skutečně velké změny. Rozšířená realita nebo autonomní roboti vybavení pokročilou umělou inteligencí a strojovým učením by mohly významně usnadnit práci lidem, a také ji učinit zase o stupeň bezpečnější.
Pozor ovšem na přílišné nadšení: doba, než se dostaneme do stavu, kdy se takové technologie reálně uplatní, je ještě přinejmenším několik let vzdálena. Pokračující investice v AR a robotice však ukazují, že je to alespoň realistické čekání.