Samsung PS43D490

13. 3. 2011

Sdílet

www.samsung.cz V minulém roce Samsung řadě konkurentů s 3D poněkud vypálil rybník. Nejen že se výrobci podařilo 3D řadu ohlásit mezi prvními, ale jeho televizory byly navíc jako prvn

www.samsung.cz

V minulém roce Samsung řadě konkurentů s 3D poněkud vypálil rybník. Nejen že se výrobci podařilo 3D řadu ohlásit mezi prvními, ale jeho televizory byly navíc jako první snadno dostupné a nabízely funkci, kterou část konkurence osudně podcenila: simulaci 3D obrazu z 2D signálu.
Přestože se jako první v obchodech objevily vyšší modelové řady s LED technologií C7000 a C8000, Samsung záhy doslova zaplavil trh kompletním 3D sortimentem od nejlevnějších LCD řady C750 s klasickým trubicovým podsvětlením (a přesto výtečným obrazem) přes velkoplošné plazmové řady C680, C6900 a C7000 až po špičkové LED modely C9000. Co bylo ale ještě podstatnější, jako jediný dostal Samsung na trh včas kompletní sety zahrnující 3D televizor, 3D Blu-ray přehrávač, brýle a 3D film (obligátní Monsters vs. Aliens 3D). Mysleli dokonce i na nové modely receiverů s rozhraním HDMI 1.4 a na domácí kino s 3D.
Po více než půl roce je dnes situace pochopitelně jiná – trh je 3D televizory, přehrávači i receivery s podporou HDMI 1.4 zavalen a pomalu, ale jistě (tam, kde zaspali emulaci 3D obrazu, pak velmi překotně) je připravována druhá generace 3D zařízení. Samsung je s novými modely opět mezi prvními – důkazem je nenápadná 3D plazma PS43D490, která přistála na našem redakčním stole již v první polovině února.
Rychlý pohled na cenové přehledy odhalí, že 3D televizory dnes okupují prakticky výhradně prostor nad hranicí dvaceti tisíc (v době naší uzávěrky byl jedinou výjimkou 3D plazmový televizor Samsung PS50C490 s cenou začínající na 19 133 Kč). Nová třiačtyřicítka ale zjevně míří ještě o něco níže – směrem k patnáctitisícové hranici (doporučená cena, natož „street price“ nebyla v době uzávěrky bohužel známa). Všimněte si prosím důležitého detailu: čtyřicet tři palců je velmi netradiční, ovšem nikoliv náhodný rozměr obrazovky – Samsung totiž plánuje nabízet nové modely plazmových televizorů právě s o palec větší úhlopříčkou (43“ místo 42“ a 51“ místo dosavadních 50“). Naopak velmi tradiční a spíše podprůměrné je rozlišení panelu – 1024 × 768 bodů je už tradičně základní „plazmovou“ hodnotou. Nicméně myslete na cenu, o tu (společně se 3D) tu totiž jde především.
Odhlédneme-li ovšem od hrubšího rastru (což lze řešit o pár desítek centimetrů větší pozorovací vzdáleností), je zejména barevné podání výtečné a obraz prakticky bezvadný (žádné pruhy jako u konkurenční LG). Nastavení parametrů v menu sice není úplně přehledné, nicméně pohyb v něm je plynulý a za obrovské plus považujeme kompletní elektronický uživatelský manuál (včetně češtiny), dostupný právě přímo z menu. Televizor je pochopitelně vybaven ochranou proti vypalování (u plazmy funkce prakticky nezbytná, kterou není radno deaktivovat) a bez problému si poradí s přehráváním drtivé většiny formátů typu DivX, Xvid a MKV, včetně HD záznamů. Mezi důležité volby patří pochopitelně též emulace 3D zobrazení z 2D signálu – podobně jako u loňských modelů musíme konstatovat, že její úspěšnost závisí mimo jiné na sledovaném programu či filmu a nativní 3D filmy či vysílání pochopitelně vypadají a „fungují“ nesrovnatelně lépe.
Novinka od Samsungu si jistě své zájemce najde – tedy ty, kdo chtějí především 3D a ostatní parametry jsou pro ně spíše druhořadé. Bodík k dobru náleží výrobci i za onen extra palec úhlopříčky, jednoduchý stylový design a elektronický manuál (základní informace k zapojení televizoru jsou pochopitelně v papírové příručce). My sami bychom ale přece jen upřednostnili některý z Full HD modelů téže značky (ideálně vybavený funkcí Internet@TV).

Obrazovka: 43“/109,2 cm, PDP XGA (1024 × 768), 3 000 000 : 1, 600 Hz
Rozlišení: nativní 1024 × 768, podporováno až Full HD/1080/24p
Audio: 2kanálové PCM 16–24bit
Tunery: analog, DVB-T, DVB-C
Rozhraní: 3× HDMI, USB, VGA, SCART, YPbPr, optický zvukový výstup
Rozměry (vč. podstavce): 1012 × 56 (305) × 622 (783) mm
Hmotnost (vč. podstavce): 16 (20,3) kg
USB přehrávání: DivX, DivX HD, Xvid, MKV, MP3, JPEG, AAC, WMA

Dostupné 3D na tři způsoby
Nová třiačtyřicetipalcová 3D plazma pochopitelně atakuje cenové pole hluboko pod hranicí dvaceti tisíc, nicméně Samsung již nyní nabízí hned několik modelů s cenou kolem 25 000 Kč (podle aktuální cenové hladiny online obchodů v polovině února).
PS50C680
Pokud chcete 3D ve velkém formátu a nejde vám až tak o nejnovější vychytávky typu Internet@TV, je padesátipalcový plazmový model z řady C680 ideální volbou. S kontrastním poměrem tři miliony ku jedné, 600Hz obnovovací frekvencí a pro plazmu typicky věrným (u Samsungu ale v případě potřeby i velmi živým) podáním barev si opravdu není nač stěžovat. Filmy a videa sice nelze streamovat přímo z internetových služeb (to vám umožní až vyšší model plazmy C7000), můžete je ale bez problému přehrávat z USB portu.
LE 46C750
LCD alternativou k předchozímu plazmovému modelu může být právě C750 – s klasickou technologií podsvícení (katodové trubice, tedy zářivky) a poměrně bohatou výbavou zahrnující nejen plnou podporu přehrávání filmů z USB, ale také služby Internet@TV. Nenechte se mýlit – s klasickými trubicemi nabízí LCD televizor Samsung LE46C750 výtečné barvy a obraz, na rozdíl od plazmy navíc i o trochu nižší spotřebu a matnější povrch obrazovky.
UE40C7000
Ani vstup do světa LED 3D nemusí být příliš drahý – a to přesto, že C7000 nabízí prakticky vše, nač si vzpomenete, včetně Wireless Allshare, Skype videohovorů (pro ty je třeba dokoupit kamerku) či bezproblémového přehrávání filmů (včetně těch HD) z USB portu. To vše navíc ve fantasticky elegantním kovovém designu na štíhlém chromovaném podstavci – forma je v tomto případě stejně vyladěná jako vlastní obsah.