Sapphire Radeon 5000

1. 6. 2010

Sdílet

Od HTPC po extrémní hry, 3D a střih AMD se s novým Radeonem HD 5000 podařilo hned několik husarských kousků. Jako první přišlo s podporou rozhraní DirectX 11, zahrnující i funkce Di...

Od HTPC po extrémní hry, 3D a střih

AMD se s novým Radeonem HD 5000 podařilo hned několik husarských kousků. Jako první přišlo s podporou rozhraní DirectX 11, zahrnující i funkce DirectCompute, díky nimž lze extrémní výkon grafického procesoru využít nejen ve hrách či při 3D modelování, ale také pro výpočty jako konverze či střih videa. Co je ale nejpodstatnější, celá řada Radeon HD 5000 má kompletní podporu HDMI 1.3, včetně možnosti výstupu HD audio formátů (DTS HD, Dolby True HD) pro zpracování receiverem. Zatímco v minulosti bylo nutné provést dekódování v PC (pomocí speciálních softwarových přehrávačů) a posléze poslat přes HDMI vícekanálový LPCM či analogový signál, nyní je možné přehrávat Blu-ray disky z HTPC stejně jako z klasického stolního Blu-ray přehrávače.
Pokud tedy stavíte HTPC, nebo chcete v obývacím pokoji v dosahu domácího kina umístit výkonný stolní počítač, je právě karta z řady Radeon HD 5000 ideální volbou. My jsme se tentokrát zaměřili na trojici karet Sapphire – pasivní model HD 5500 Ultimate s pasivním chlazením, vhodný zejména pro tiché HTPC sestavy, rychlý HD 5850 Toxic se zajímavým poměrem ceny a vysokého výkonu, který lze též využít pro HTPC v případě, že hodláte sestavu používat i ke hraní náročných her ve full HD či zpracování (konverzi) videa s využitím výkonu grafického procesoru, a konečně speciální model HD 5870 Eyfinity 6 umožňujicí připojení až šesti monitorů současně – ať už pro extrémní hraní nebo pro profesionální práci, zahrnující pochopitelně i 3D modelování a výpočty s využitím výkonu GPU.

Sapphire Radeon HD 5870 Eyefinity 6

11 500 Kč s DPH

Že se nejdená o klasickou kartu, to poznáte ihned po vybalení podle přítomné šestice konektorů mini DisplayPort. U karty se pochopitelně nachází i pětice redukcí – dvě s výstupem DP, dvě single link DVI a jedna HDMI. „Staré“ typy monitorů s rozhraním DVI či HDMI lze připojit pouze dva současně, všechny další monitory musí mít rozhraní DisplayPort, nebo je třeba použít DP redukci. (Začíná to být složité, že?) Každopádně pro rozumné využití karty budete potřebovat minimálně tři, radeji ale šest monitorů či televizorů s rozlišením full HD (1920 × 1080), přičemž karta vzhledem k výstupům typu DP nepodporuje (!) bez použití aktivního adaptéru vyšší rozlišení jediného monitoru než 1920 × 1200 bodů. Pokud máte třeba 30“ monitor, musíte použít (zakoupit) aktivní redukci miniDP-DVI, která dovoluje využít dual-link (rozlišení 2560 × 1600). Souhrnné podporované rozlišení na šesti monitorech pak činí 5760 × 2160 bodů. Nechme stranou otázku ceny monitorů a stojanu, který umožňuje jejich montáž do jednoho „bloku“ – řádově se jedná o 40 a více tisíc, tedy zhruba čtyřnásobek ceny samotné grafické karty.
Šestici monitorů můžete pochopitelně využít pro práci s obří pracovní plochou (což je podle nás nejlepší volba, lze ji ale realizovat i pomocí několika levnějších grafických karet), nebo – a v tom je řešení Eyfinity unikátní – pro hraní na obří ploše. V ATI si dobře uvědomují, že rušivým prvkem jsou rámečky jednotlivých monitorů a ovládací panel karty tak umožňuje unikátním způsobem „skrýt“ část obrazu za rámečkem tak, aby výsledný dojem z herního obrazu byl, jak se pěkně anglicky říká, „bezešvý“ – bohužel je takové řešení vhodné jen pro některé typy her (například závodní), neboť jindy se za rámečkem může skrývat pro hraní důležitý detail či položka menu. Pro hraní v režimu Eyfinity na třech či šesti monitorech je navíc třeba podpora u samotné hry. Problém může být také v nárocích her při hraní na třech či šesti monitorech – dokonce i na nadupaném stolním PC (Core i7, 4 GB RAM) jsou v nejvyšším rozlišení se šesti monitory a jednou kartou HD 5870 E6 bez problémů hratelné jen některé hry jako Dirt 2, Unreal Tournament III či Grid.
„E6“ rozhodně není pro každého. Do domácích podmínek si ji patrně koupí jen málo hráčů – mimo jiné kvůli nákladům s koupí a instalací šestice monitorů. Dokážeme si ji ale představit na stole profesionálů pracujících s grafikou, vizualizací či 3D modelingem, či jako poutavé lákadlo u stánků či stálých instalací se šesticí LCD televizorů či plazmových displejů s tenkými rámečky. Pro domácí použití je přece jen rozumnější poohlédnout se po třicetipalcovém monitoru, případně dvaatřicetipalcovém full HD televizoru pro pracovní stůl, nebo padesátipalcové plazmě pro hraní „z pohovky“, kdy bude rozumnější sáhnout třeba po některé z trojice HD 5870 Vapor-X/Toxic/Game Edition nebo rovnou HD 5970

Sapphire Radeon HD 5850 Toxic OC 1GB

7990 Kč s DPH

Právě pro herní „gaučáky“ toužící po maximálním grafickém výkonu v HTPC, ale i pro klasické hráče se stolním PC nebo pro ty, kdo potřebují výkonnou grafiku pro jeden až tři monitory, je určen Radeon HD 5850 ze série Toxic. Ta se odlišuje použitým výkonným (ale při nízké zátěži zároveň relativně tichým) chladičem a o pár desítek MHz vyšší pracovní frekvencí grafického procesoru a DDR 5 pamětí ve srovnání s „klasickými“ kartami HD 5850. Právě kombinace tichého chladiče (to je možné i díky nízké klidové spotřebě karty, pouhých 27 W) a vysokého výkonu je pro špičkové HTPC sestavy klíčová – musíte ale počítat s použitím prostornější skříně a dostatečně dimenzovaného zdroje (minimálně 500 W a 2 × 6 pin PCIe napájení pro grafickou kartu).
Podpora nového rozhraní DirectX 11 znamená řadu novinek – ať už se jedná o efekty typu hloubka pole (malá hloubka ostrosti obrazu), detailní tesselace pro kvalitnější detaily, lepší efekty průhlednosti nebo možnost využít GPU pro řadu výpočetně náročných úkonů, jimž bude u příznivců HTPC patrně dominovat konverze videa – je ovšem třeba použít aplikace, které funkci DirectCompute podporují, potažmo hry podporující právě rozhraní DX 11.
Takřka ideální je kombinace výstupů na grafické kartě – dvojice DVI-I umožňuje připojení až třicetipalcových LCD monitorů (s rozlišením 2560 × 1600) nebo analogových displejů, HDMI konektor oceníte u zapojení do domácího kina (i zde platí plná podpora HDMI 1.3 včetně možnosti výstupu HD audio formátů) a DisplayPort pro připojení modernějších monitorů – ten je také možné využít, pokud chcete ke kartě připojit tři monitory a využít funkci ATI Eyefinity.
V herních testech nabízí obvykle „Toxic“ verze o jeden až tři snímky více než klasický Radeon 5850 – to je sice vítaný, leč nevýrazný rozdíl. U karty oceňujeme spíše lepší a tišší chladič, pro který bychom si vybrali právě Sapphire. Samotný výkon karty je více než dostatečný pro hraní ve full HD rozlišení na LCD televizoru či plazmě. V drtivé většině her nabízí karta v tomto rozlišení i při vyšším nastavení detailů snímkové frekvence nad 50 fps a jen u několika nejnáročnějších titulů (například Crysis Warehad) klesá výkon k minimální přijatelné hodnotě 25–30 fps.
Univerzální řešení pro domácí kino, práci i náročné hraní – právě to je Sapphire Radeon HD 5850 Toxic OC. Pokud tedy právě takovou kombinaci potřebujete, nebude patrně překážkou ani (podle nás vcelku přiměřená) cena.

Sapphire Radeon HD 5550 Ultimate 1GB

2200 Kč s DPH

Budiž ticho. To je přání mnoha majitelů HTPC sestav, které i přes rychlý nástup televizorů či Blu-ray přehrávačů s ethernetovým a Wi-Fi rozhraním zůstávají i nadále nejflexibilnějším zařízení pro přehrávání filmů, streaming či internetová rádia. Hluk je tradičním nepřítelem PC – zdroje, pevné disky, procesory a v neposlední řadě grafické karty ho dokáží natropit víc, než je milé. Naštěstí dnes existují alternativy v podobě tichých či pasivních zdrojů, tichých (byť o něco pomalejších nebo dražších) disků, úsporných procesorů, které je snadné uchladit, a v neposlední řadě i pasivně chlazených grafických karet.
Samozřejmě, že nejnižší spotřebu mají karty integrované na základní desce. Pokud ale chcete maximální výbavu pro domácí kino, kterou v současné době nabízí právě řada Radeon HD 5000, je pasivně chlazená karta HD 5550 Ultimate od Sapphire do tichého PC pro domácí kino ideální volbou. S trojicí výstupů HDMI, DVI-I a D-Sub připojíte prakticky libovolný televizor či projektor a přestože je karta díky pasivnímu chladiči o něco větší, vejde se bez potíží do drtivé většiny HTPC skříní, včetně těch MicroATX (u velmi tenkých skříní s redukcí pro PCI Express slot to může být komplikovanější). Karta je poměrně krátká, vyžaduje ale slot plné výšky (nebude tedy pasovat do skříní s nízkým profilem) – to je daň za zcela tiché pasivní chlazení.
Výkon postačí pro libovolné využití v rámci domácího kina a dokonce zvládne i nějaké to urychlení konverze videa pomocí funkce DirectCompute, nicméně v případě her se budete muset spokojit se staršími tituly, případně nižším rozlišením nebo detaily – HD 5550 patří prostě do nižší střední třídy „multimediálních“ karet, které nejsou určené náročným hráčům. To je ale vzhledem k nízké ceně naprosto pochopitelné.

www.sapphiretech.com