Podle aktuálních statistik by však Visty nikomu výrazněji chybět neměly. Mezi uživateli Windows jich dle lednového měření mělo Visty nainstalováno sotva jedno procento (v přepočtu asi čtrnáct milionů lidí) a systém tak zůstal daleko za úspěchem svého předchůdce – Windows XP – i následovníka – Windows 7.
Dokonce i v době, kdy byly Visty na vrcholu, tedy zhruba tři roky po svém vydání, s nimi pracovala asi jen pětina uživatelů Windows. Od podzimu 2009, kdy se na trhu objevily Windows 7, se však tržní podíl Vist postupně snižoval a během následujících dvou let byl poloviční.
Problémy je provázely prakticky od úplného začátku. Vydány byly s dvou a půl letým zpožděním a uživatelé si stěžovali na vše možné -- od výkonnosti, přes zabezpečení až po trable s ovladači. A co teprve žaloba v kauze „Vista Capable“ kvůli údajnému klamání zákazníků.
Není se co divit, že někdejší šéf Microsoftu, Steve Ballmer, později Visty označil za „věc, které v životě nejvíc lituje“.
Dalším systémem, pro který bude ukončena podpora, je v pořadníku Microsoftu Windows 7. Ten by se měl posledního bezpečnostního updatu dočkat v lednu roku 2020.