Šéf Opera Software: Vypnout Internet Explorer ve Windows nestačí

12. 3. 2009

Sdílet

Microsoft neudělal dost, aby oživil zničený trh s webovými prohlížeči, tvrdí šéf společnosti Opera Software ASA.

Společnost Microsoft koncem minulého týdne potvrdila, že nový operační systém Windows 7 uživatelům umožní vypnout Internet Explorer a další součástí systému při zachování jejich API (více v článku Potvrzeno: Internet Explorer a další programy Windows půjdou vypnout). Možnost vypnutí určitých funkcí Windows přichází v době, kdy Microsoft čelí antimonopolnímu řízení, který proti němu vede Evropská komise. Ta je přesvědčena, že integrací Internet Exploreru do Windows Microsoft zneužil svého monopolního postavení a poškodil konkurenci.

Profesor Neil Barret, jenž donedávna pro Evropskou komisi na chování Microsoft dohlížel, novinku ve Windows 7 vítá. „Microsoft tak učinil zcela dobrovolně. Udělat z Windows modulární systém je pro Microsoft dobrá věc,“ řekl pro britskou BBC.  „Konkurentům se otevře cesta na trh.“

Jon S. von Tetzchner, šéf společnosti Opera Software ASA, která na konci roku 2007 svou stížností vyšetřování Microsoftu nastartovala, však tak nadšený není. Zástupci Opery se už dříve nechali slyšet, že by rádi viděli Microsoft nabízet konkurenční webové prohlížeče (jako je Opera, Firefox nebo Chrome) společně s Windows. A to buď přes aktualizační službu Windows Update, nebo rovnou na jejich instalačním DVD.

Von Tetzchner si nemyslí, že možnost vypnutí Internet Exploreru by měla trh nějak pozitivně ovlivnit. „Je to sice dobrý krok, ale uživatelům nijak nedává možnost, aby si mohli vybrat svůj prohlížeč,“ řekl v rozhovoru pro server BetNews.com.

Přiklání se proto k jinému řešení: aby Microsoft nějakým způsobem nabídl uživatelům možnost použití konkurenčních prohlížečů. Chtěl by, aby uživatelé měli možnost volby prohlížeče už při instalaci Windows.

Ovšem jaké konkurenční prohlížeče by Microsoft měl do Windows nebo na jejich instalační médium přidat? Podle Tetzchnera to není otázka pro Microsoft. „Pochybuji, že by s nabídkou přišel sám, pokud by mu to [Komise] nenařídila. Nemyslím si, že je to pravděpodobné. S nějakým řešením musí přijít sama Evropská komise.“

Lidem, co nemají rádi stěžování si u antimonopolních úřadů a regulační opatření, šéf Opery vzkázal: „Když lidé sledují fotbal, spousta z nich nadává na rozhodčí; ale pochybuji, že by chtěli, aby rozhodčí z fotbalu či jiných her zmizeli. Jsou tam proto, aby dohlíželi na to, že se hraje fér. To samé platí na trhu,“ řekl. „Nemyslím si, že by někdo chtěl tvrdit, že by Microsoft získal takový podíl na trhu, jaký má, kdyby Internet Explorer nebyl integrovaný do systému.“

Zároveň si ale pochvaluje pozitivní vývoj Opery na trhu. „V oblasti desktopu děláme pokroky. Minulý rok jsme zaznamenali 67% růst; a v roce 2007 jsme na trhu poskočili o 55 %. Na desktopech máme dnes více než 35 milionů aktivních uživatelů. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že Microsoftu, který na prohlížeči roky nepracoval, stále náleží většinový podíl na trhu... Tohle je jedna z věcí, která obyčejně signalizuje, že něco je špatně. Jestliže šest let nevyvíjíte prohlížeč, a přesto vám patří většina trhu, něco je špatně.“

Von Tetzchner si je jistý i tím, že Internet Explorer brzdí vývoj celého webu. Na vině je zejména Internet Explorer 6 a jeho vysoký podíl na trhu. „Existují skupiny lidí, které se všelijak snaží,aby IE 6 z webu zmizel; web je jím prostě brzděn, protože je to starý, velice starý prohlížeč. Snažíte se lidi přimět k přechodu na IE 7 nebo konkurenční prohlížeče, protože byste rádi viděli nějaký pokrok. Ale to, že Microsoftu trvalo tak dlouho vůbec něco udělat, zabrzdilo vývoj celého webu. A to je špatně.“