Konec životního cyklu operačního systému ve většině případů znamená, že k OS již nejsou vydávány další aktualizace, včetně těch, které souvisejí s kybernetickou bezpečností. Bezpečnostní experti nebo také kybernetičtí útočníci mohou v těchto systémech najít dříve neznámé zranitelnosti. Ty mohou být následně využity při kybernetických útocích, kterým budou uživatelé vystaveni bez možnosti řešení problému vydanou opravou OS.
Aby bylo možné vyhodnotit, kolik takto ohrožených systémů existuje a odhadnout rozsah hrozeb, analyzovali experti Kaspersky anonymizovaná data užívání OS poskytnutá uživateli Kaspersky Security Network (s jejich souhlasem). Výsledky ukázaly, že čtyři z deseti spotřebitelů stále používají neaktuální systémy, včetně těch extrémně zastaralých, jako jsou Windows XP a Vista.
Podíváme-li se na konkrétní verze vysloužilých OS, vidíme, že 2 % spotřebitelů a 1 % pracovních stanic používaných velmi malými firmami spoléhá na Windows XP, operační systém, který není podporován více než 10 let. Méně než půl procenta spotřebitelů (0,3 %) a velmi malých firem (0,2 %) stále dává přednost Windows Vista, pro které běžná podpora skončila před sedmi lety. Je pozoruhodné, že někteří spotřebitelé (1 %) a firmy (0,6 % velmi malých firem a 0,4 % malých a středních podniků) promeškali bezplatnou aktualizaci Windows 8.1. a pokračují v používání Windows 8. Ty přitom nejsou společností Microsoft podporovány od ledna 2016.
Windows 7 zůstávají i nadále oblíbenou volbou pro spotřebitele i firmy, a to navzdory skutečnosti, že rozšířená podpora pro ně skončí v lednu 2020. Více než třetina (38 %) spotřebitelů a velmi malých firem a 47 % malých a středních podniků nadále funguje na tomto OS. V segmentu malých a středních firem je podíl Windows 7 a novějších Windows 10 (na nich pracuje 47 % stanic) srovnatelný.