Po aktivaci stahuje program do počítače horu dalšího malwaru (škodlivého software). Výsledky mohou být různé, jde o odesílání vašich soukromých dat neznámo kam, zpomalování počítače, otevírání hory reklamních oken slibujících zbohatnutí a sexuální zázraky atd.
Vzkaz neobsahuje jen odkaz trojského koně, ale obsahuje i linky na minimálně osm webových stránek o Africe. Stupeň jejich škodlivosti není zatím znám, řada z nich obsahuje reklamy, je velmi pravděpodobné, že se jedná o klikací scam. To znamená, že stránka se snaží přesvědčit návštěvníka ke klikání na různé reklamní odkazy a bannery, čímž pro vlastníka stránek generuje reklamní zisk.
Jakožto rozšířený program byl Skype již dříve cílem útoku řady červů, žádný z nich však neznamenal příliš velké nebezpečí a tento poslední problém také zřejmě velké škody nenapáchá.
Uživatelé jsou již zkušenější, takže nekliknou na kdejaký podezřelý odkaz a počítače jsou již také obecně lépe zabezpečené, než tomu bývalo. Když někomu přijde podezřelý vzkaz přes Skype či jiný instant messenger (ICQ, MSN), má snadno možnost odesílateli odpověď a zjisti, kdo na druhé straně je. Některý pokročilý malware program je sice schopen vytvořit automatickou odpověď, ale to se netýká tohoto viru. Navíc v českých podmínkách jsou vzkazy v angličtině často ihned podezřelé.
Grafika: voip-weblog.com
- - Alexandr Radecký