Problém se týkal dvou peer-to-peer patentů držených společností Peer Communications, který je součástí firmy Acacia Technologies, sídlící v Kalifornii. Ta se specializuje právě na licencování a případně i vymáhání patentů, které se nacházejí v jejím portfoliu.
Společnost Peer Communications podala žalobu již v srpnu 2006 u texaského soudu, který rozhodl ve prospěch Skypu, resp. Firmy eBay, která byla dosud jeho vlastníkem, nicméně případ se přesunul k federálnímu odvolacímu soudu na další šetření, jak informoval ve firemním blogu Robert Miller, právní zástupce Skypu.
Zmíněné patenty se týkají jednotného uživatelského rozhraní pro přístup do sítě, které umožňuje síťovému agentu přistupovat k více diskrétním síťovým službám. Technologie mj. umožňuje propojení agentů za účelem vzájemné komunikace bez nutnosti zprostředkování tohoto spojení dalšími servery a přenos dat probíhá v režimu peer-to-peer.
Patentový spor se zviditelnil v souvislosti se zářijovou aukcí, v níž společnost eBay prodala soukromým investorům 65 % podílu Skypu za sumu 1,9 miliardy dolarů. Nicméně vyřešením sporu s Peer Communications problémy nekončí. Krátce po ohlášení dohody podílu totiž vystoupili zakladatelé Skypu, Janus Frees a Niklas Zennstorm, od kterých společnost eBay v roce 2005 jejich komunikační řešení odkoupila s tím, že součástí prodeje nebyla technologie pro peer-to-peer propojení s tím, že tato technologie je vlastněna jejich firmou Joltid.