Sophos poukázal na to, že rok 2012 byl rokem nových platforem a moderní malware, který byl kdysi zaměřen pouze na systémy od Windows, se této změně přizpůsobil. Podle Sophosu moderní malware zneužívá současných trendů a vytváří pro bezpečnostní profesionály IT nové výzvy.
„Rok 2012 definují dva termíny: Posílení a vývoj. Útoky a hrozby pro osobní počítače, Macy a mobilní zařízení se stále vyvíjejí stejně jako technologie, které s nimi bojují,“ řekl Gerhard Eschelbeck, hlavní technický ředitel v Sophosu.
Studie také zveřejnila žebříček nejbezpečnějších i nejvíce ohrožených zemí. Hong Kong se umístil jako země s největším rizikem s hodnocením 23,5 procent vystavení hrozbě. Taiwan, UAE, Mexiko a Indie následují Hong Kong s 21,3 procenty, 20,8 procenty, 19,8 procenty a 17,4 procenty.
Norsko se naopak umístilo jako nejbezpečnější země, procento vystavení se hrozbě má pouhých 1,81 procent. Následuje ho Švédsko s 2,56 procenty, Japonsko (2,63%), Velká Británie (3,51%) a Švýcarsko (3,81%).
Sophos předvídá, že v roce 2013 způsobí zvýšená dostupnost testovacích platforem pro malware větší pravděpodobnost, že malware proklouze tradičními bezpečnostními systémy společností.
Další trendy předpokládají, že následující rok stoupne počet chyb v základních Webových serverech a riziko malwaru stoupne.
„Uživatelé požadují lepší způsoby k vykonávání své práce a IT pokračuje ve vývoji a přináší nové operační systémy a další výhody plné různých bezpečnostních modelů,“ řekl Eschelbeck. Stejně tak se podle něj vyvíjí i technologie, které koncové uživatele ujišťují o tom, že jsou chráněni nehledě na to, jakou platformu, zařízení nebo operační systém používají.