Sun: Kam budou směřovat další kroky společnosti po krachu vyjednávání s IBM?

14. 4. 2009

Sdílet

Obchod mezi společnostmi Sun Microsystems a IBM je, zdá se, u konce a Sun tak stojí před volbou dalších kroků: bude i nadále hledat kupce, změní systém řízení anebo vše zůstane, tak jak je?

Mezi další společnosti, jež jsou vnímány jako možní uchazeči o akcie Sun, patří společnost Cisco Systems, která se na trh se servery dostala teprve nedávno (více viz článek Cisco vstupuje na trh serverů na ChannelWorldu), Fujitsu Siemens, jehož servery běží technologii Sun Sparc, a Hewlett-Packard, hlavní serverový rival IBM.

Zatímco se i nadále aktivně spekuluje o možném prodeji Sun Microsystems, uvnitř samotné společnosti se možná schyluje k velké staronové výměně. Objevily se totiž zvěsti, že generálního ředitele Jonathana Schwartze by mohl brzy nahradit jeho předchůdce a jeden ze zakladatelů společnosti, Scott McNealy. Ten nyní působí jako předseda představenstva a věnuje se rozvoji obchodních aktivit. Je však všeobecně známo, že Schwartz byl McNealyho chráněncem, který jej navíc před třemi lety jako svého nástupce otevřeně podpořil.

„I když tyto fámy nemají žádnou reálnou základnu, Schwartz by si měl přeci jen dělat starosti“ říká analytik James Staten z agentury Forrester Research a odkazuje přitom na finanční výsledky společnosti Sun, jejíž zisk v posledním čtvrtletí loňského roku klesl o 11 procent.

Společnost Sun se však již neuskutečněným obchodem s IBM zabývat nechce a na tento týden naplánovala podrobnější představení nových systémů, postavených na využití serverových procesorů Xeon 5500, které Intel uvedl koncem minulého měsíce. Kromě toho Sun počítá s podzimním uvedením nových 16jádrových serverových procesorů Sparc, nazývaných také Rock, jejichž uvolnění bylo původně naplánováno na přelom loňského roku.

Přestože však Sun tvrdí, že jednání o prodeji už skončila, nálepka společnosti s nejistou společností jí už zůstane. Je proto otázkou, zda budou firemní uživatelé pokračovat v nákupu nového hardwaru od společnosti Sun i nadále.

„Vzhledem k obtížnosti přechodu na jiné technologie budou někteří zákazníci průběžně investovat systémů Sparc, v případě že vznikne potřeba nových výpočetních kapacit“ myslí si Nathan Brookwood, analytik kalifornské společnosti Insight64.

Podle Jamese Statena z Forrester Research však ještě před samotným začátkem obchodním rozhovorů mezi Sun Microsystems a IBM mnoho zákazníků Sun uvažovalo o Linuxových a x86 systémech jako o alternativě k architektuře Sparc a operačnímu systému Solaris. „Změna platformy je otázkou, kterou si často klade hodně zákazníků Sun“ říká Staten. A hospodářská recese může plány společnosti ještě hodně zkomplikovat.