Jonathan Schwartz při svém vystoupení na Open Source Business Conference v San Franciscu nezapomněl připomenout, že všechny firmy, které se letos objevily na seznamu Fortune 500, jejž sestavuje časopis Fortune, používají open source software. Některé více, jiné méně, ale u všech si v určitých oblastech software s otevřeným kódem našel své místo. „Éra, kdy jsme se sami sebe ptali, zdali open source má nějakou váhu, je dnes za námi,“ řekl.
Podle něj právě nyní nastala pro společnosti, jako je Sun, chvíle, proměnit samotnou adopci open source softwaru v reálný zisk. Schwartz tvrdí, že ta správná cesta, jak toho dosáhnout, spočívá v cloud computingu.
Společnost Sun Microsystems v těchto dnech potřebujeme příjmy z oblasti open source jak sůl. Světem kolují dohady, že má být odkoupena firmou IBM, a to z části proto, že svůj obchod usilovně začala opírat o strategii založené na lákání nových zákazníků na svobodný/bezplatný software
Jonathan Schwartz prohlásil, že kousky skládačky do sebe začínají konečně zapadat. Načrtl strategii firmy skládající se ze tří částí, strategii, jíž nedávno popsal na svém blogu: Přilákat širokou základnu uživatelů na svobodný/bezplatný software, sestavit inovativní produkty a následně tyto dvě složky propojit. Třetí nezbytný element už našel: podle něj jako nástroj k propojení zmíněných dvou částí poslouží služby založené na cloud computingu.
„Odkud ale chceme získávat peníze?,“ položil publiku řečnickou otázku. „Naše cloud služby nebudou zdarma. Klientům budou dostupné za poplatek,“ vysvětlit záhy.
První služby založené na cloud computingu chce Sun začít nabízet již toto léto. Zákazníky bude lákat na služby podobné těm, jaké provozuje Amazon.com, jmenovitě EC2 a S3. [Elastic Compute Cloud (EC2) je webovou „půjčovnou počítačů“ či vznešeněji řečeno virtuálním výpočetním prostředím; zákazník si může objednat stroje, na kterých bude spouštět své vlastní aplikace v rámci různých operačních systémů (těch je podporována celá řada). Simple Storage Service (S3), webová úschovna o neomezené velikosti (platí se měsíčně za uložená data a za jejich přenos).] Sun chce na tomto principu nabízet služby založené na své databázi MySQL, middlewaru GlassFish a vývojářských nástrojích NetBeans.
Schwartz dále slíbil, že uživatelé kancelářského balíku OpenOffice.org budou moci své dokumenty uložit na vzdálené úložiště provozované Sunem. Stejným způsobem budou s to své projekty ukládat i vývojáři pracující s NetBeans.
Návštěvníci konference se shodují, že projev výkonného ředitele Sun Microsystems byl velice optimistický a plný plánů do budoucna ― tedy v rozporu se zvěstmi o tom, že by Sun měl být pohlcen Velkou modrou. Již dříve se žádná z obou firem neměla k tomu, aby spekulace pořádně komentovala. Stejnou otázku o akvizici dostal Schwartz i poté, co opustil konferenci, ale ani teď v tomto ohledu nebyl o nic sdílnější.