Sun: Vývoj 16jádrového procesoru Rock zastaven

19. 6. 2009

Sdílet

Podle názorů některých analytiků byl vývoj procesoru Rock již od začátku problematickým projektem, který by asi neměl šanci stát se úspěšným. Jedná se o reakci na zprávu, že společnost Sun zastavila práce na vývoji toho procesoru.

S informací o zastavení vývoje přišel počátkem tohoto týdne jako první americký deník New York Times. Cílovou stanicí pro 16jádrový procesor Rock měla být především oblast high-endových serverů, kde by se podílel pro zpracovávání datově-intensivních aplikací, jako např. databází. Počtem svých jader měl pak Rock ambice zdvojnásobit jejich počet oproti aktuálně nejrychlejšímu serverovému procesoru od Sun - UltraSparc T2.

Do vývoje procesoru Rock investovala společnost Sun nemalé prostředky, čímž se pro ni postupem času stal projektem s vysokou prioritou. Sun měla od čipu, který kombinuje multivláknové schopnosti s rychlým zpracováním dat, velká očekávání. Původně se s uvedením čipu Rock počítalo již během loňského roku, ovšem Sun tento okamžik nakonec posunula na druhou polovinu roku 2009.

Na zastavení vývoje měly kromě jeho neustálého prodlužování, a tedy i prodražování, vliv i podobné přírůstky od konkurenčních společností, jako například IBM, Intel a Advanced Micro Devices. „Rock mohl být pohřben pod tíhou nákladů a také příliš velkých očekávání“ myslí si Gordon Haff, hlavní IT poradce u společnosti Illuminata. Samotná společnost zatím odmítla jakkoliv spekulovat o další budoucnosti svého projektu.

„Vývoj čipu Rock se musel potýkat s kolísavým rozpočtem a navíc se během něj objevilo mnoho překážek“ uvedl finanční analytik, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože mu nebylo povoleno mluvit s tiskem. „Rozpočet pro vývoj klesal s tím, jak společnost Sun ztrácela svůj podíl na trhu se servery, kde jí jsou konkurencí především společnosti IBM a Intel.“ Podle tohoto analytika navíc vývoj v průběhu několika let opustilo hned několik důležitých pracovníků, což mělo na rozvoj procesoru Rock také určitý vliv. Mezi tyto pracovníky patří například výkonný vicepresident pro mikroelektroniku, David Yen, který v roce 2008 přešel k Juniper Networks, či respektovaný designér Marc Tremblay, dříve vedoucí pracovník v divizi mikroelektroniky, který se nechal zlákat nabídkou Microsoftu.

Podle Deana McCarrona z agentury Mercury Research se však neúspěch procesoru Rock vztahuje spíše k rostoucí konkurenci ze strany výše zmíněných společností. Domnívá se totiž, že výrobci jako IBM a Intel nyní nabízí vysoce výkonné čipy za přijatelnou cenu. I po spojení společnosti Sun s Oracle si však společnost dobře vede v mnoha oblastech. Tak například, s úspěchem se setkali servery založené na procesorech Niagara. Kromě toho má Sun smlouvu se společností Fujitsu pro design a výrobu čipů Sparc64.