Švýcarský federální technologický institut v Curychu (ETH) a společnost IBM společně oznámily úmysl vybudovat vodou chlazený superpočítač s názvem Aquasar, který bude postaven na unikátní koncepci. Superpočítač bude složen z IBM BladeCenter serverů a jeho špičkový výkon by měl dosáhnout 10 Teraflops. To, co na něm má být zvláštní, je to, že každý blade server bude vybaven speciálním výkonným vodním chlazením na jednotlivých procesorech stejně jako na síťových vstupech a výstupech a dalších místech, kde hrozí nadměrné zahřívání.
Podle informací IBM povedou rozvody vody od jednotlivých bladů do širší rozvodné sítě v serverovém racku a odtud pak mimo servery do okruhů, určených pro její ochlazování. Teoreticky by tak kapalina, ohřívaná konstantním provozem čipů, měla nabytou teplotu v těchto okruzích zase ztrácet, neboť zde bude zapojen výměník tepla a voda pak po snížení teploty poputuje zpět k čipům. Teplo, získané z výměníku, následně půjde přímo do výhřevného systému univerzity, čímž by se mělo docílit významných energetických úspor. Podle IBM konkrétně Aqusar sníží svoji uhlíkovou stopu o 85 % a ročně ušetří 30 tun oxidu uhličitého ve srovnání s podobným systémem, který používá stávající chladící technologie.
Profesor Poulikakos z ETH v Curychu říká, že jeho univerzita nemůže přihlížet jen k výkonu superpočítače jako k jedinému kritériu a právě projekt Aqusar s vodním chlazením splňuje jejich kritéria. Voda je údajně při odvádění tepla až 4 000krát účinnější než vzduch a také se v ní teplo lépe transportuje. Právě klasické chlazení je jedním z významných problémů dnešních datových center a při jeho selhání může dojít k masivnímu selhání serverů, jak se to stalo například nedávno v Londýně.
Aquasar by měl začít pracovat již v roce 2010. Ve Švýcarsku navíc nejde o jediný projekt, neboť již v březnu minulého roku začalo být využíváno teplo z jiného datového centra v Curychu k ohřevu blízkého bazénu a na tomto projektu se také podílela společnost IBM.