Superpočítač za 30 mil. dolarů s 15 744 procesory ožil v Texasu - doplnění

25. 2. 2008

Sdílet

Na texaské univerzitě v Austinu "ožil" nový superpočítač s 15 744 čtyřjádrovými Opterony od AMD. Dohromady má tedy neuvěřitelných 62 976 jader a dále disponuje 123 terabajty operační paměti a 1,7 pentabajty diskové kapacity!

Na texaské univerzitě v Austinu "ožil" nový superpočítač s 15 744 čtyřjádrovými Opterony od AMD. Dohromady má tedy neuvěřitelných 62 976 jader a dále disponuje 123 terabajty operační paměti a 1,7 pentabajty diskové kapacity!

Tento supervýkonný počítač, pojmenovaný „Ranger“, postavila na zakázku společnost Sun Microsystems a jeho výkon je 504 Teraflops, což odpovídá víc než 500 trilionům operací s desetinou čárkou za sekundu. Úkolem počítače bude pomáhat řešit záhady vesmíru od doby velkého třesku po formování prvních hvězd a galaxií a bude k němu mít přístup 400 univerzitních výzkumníků.

Zakázka na tento počítač byla udělena již v roce 2006 a původně měl být postaven pouze na dvoujádrových Opteronech, s nimiž by měl výkon jen 105 Teraflops, ovšem po uvedení Barcelony byl systém předimenzován právě na tyto procesory.

Ranger je tvořen soustavou 3 936 blade serverů řady Constellation, z nichž každý obsahuje čtyři procesory a blade servery jsou propojené použitím dvou přepínačů Sun DDR InfiniBand „Magnum“, které jsou navrženy pro podobně komplikované architektury. Každý přepínač pak obsahuje 3 456 portů.

Jediným nedostatkem tohoto stroje je skutečnost, že použité Opterony s kódovým označením Barcelona, které běží na frekvenci 2 GHz, mají jádro revize B2 a tudíž obsahují chybu v úseku TLB (Translation Lookaside Buffer), což může způsobit nestabilitu systému nebo při vypnutí TLB snížení výkonu. Revize Barcelony B3, která má chybu opravovat, by se měla objevit až koncem tohoto čtvrtletí.

Podle mluvčího AMD Davida Riche je tento počítač v současnosti druhým nejvýkonnějším na světě, hned po superpočítači BlueGene/L od IBM, který byl instalován v loňském roce v Národních laboratořích Lawrence Livermoora a jehož maximální výkon dosahuje 596 Teraflops. Ten ovšem používá procesory PowerPC. Pro srovnání, nejvýkonnější počítač v ČR s 326 procesory Xeon od Intelu, přezdívaný Amálka, který slouží v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, má výpočetní výkon pouhých 4,07 Teraflops – více informací o Amálce lze najít zde.
Nenechte si ujít:
Amálka, nejvýkonnější počítač v ČR, využívá 326 procesorů

SGI sestavila největší FPGA superpočítač na světě

Dodávky Barcelony se opozdí díky chybě v cache

TRIPS - superpočítač na čipu

Skulltrail od Intelu - osm jader přináší maximální výkon

Tento výkon však není zadarmo. Jen pořízení Rangera stálo 30 milionů dolarů a očekává se, že náklady na provoz po dobu jeho životnosti (která se odhaduje na 4 roky) budou zhruba dalších 29 milionů dolarů! Počítač je umístěn na texaské univerzitě ve speciální místnosti o rozloze 6 000 čtverečních stop a má spotřebu 2 megawatty, plus další 1 megawatt je určen pro chladící systém.


Pohled do "útrob" české Amálky