Novou éru mikroelektroniky by mohlo odstartovat oznámení trojice vědců ze švýcarského Ústavu robotiky a pokročilých systémů. Brad Nelson, Lixin Dong a Li Zhang přišli s technikou, která umožňuje v měřítcích miliardtiny metru provádět postup obdobný svařování.
Uhlíková nanotrubička o průměru 50 nanometrů byla v rámci experimentu vyplněná mědí. Nanorobotickým manipulátorem se podařilo měď roztavit a pak napojit dvě uhlíkové trubičky k sobě. Technika „svařování“ přitom byla tak přesná, že vlastní uhlíková trubička zůstala neporušena. V budoucnu by se měď mohla takto používat především pro vodivé spojení uhlíkové nanotrubičky s křemíkovým tranzistorem.
Sergey Gordeev z britské Bath University pro časopis New Scientist uvedl, že další vylepšování této technologie bude ovšem zpomaleno tím, že jen poměrně malá část světových laboratoří má k dispozici potřebně přesné nanotechnologické manipulátory. Gordeev sám pracuje na konkurenční metodě, která k formování uhlíkových nanotrubiček do požadovaného tvaru používá proud elektronů z elektronového mikroskopu. Natáčením mikroskopu a měněním intenzity proudu elektronů připomíná funkcí skalpel.
Zatímco první metoda tedy slouží ke spojování trubiček, druhá vyřezává strukturu z většího kusu uhlíku.
Další informace, včetně odkazů na zdroj najdete na Science Worldu.