Přes úvodní skepsi mi ML Prague potvrdilo, že patří mezi konference světového kalibru. Účastníkům nabídla nejen přednášky týkající se teoretické a praktické aplikace strojového učení, ale také setkání s firmami, které v jejím vývoji patří mezi špičku, nechyběli zástupci z "velké čtyřky AI" Microsoftu a IBM.
Velmi příjemné bylo zjištění, že v perspektivním oboru strojového učení jsou aktivní i české firmy, nebo že v zahraničních společnostech pracují odborníci z České republiky se vzděláním z našich technických univerzit, často Matfyzu nebo ČVUT.
Prostory Rudolfina jsou na přednášení velmi vhodné
Budoucnost v prostorách z 19. století
Hlavním jazykem konference byla samozřejmě angličtina, návštěvníci i speakeři se sešli z celého světa; co bylo překvapením, nechyběl dokonce ani účastník ze Severní Koreji. Nepochybně ML Prague prospívá umístění v Rudolfinu; novorenesanční prostory Dvořákovy síně u přednášek vynikly. Na škodu však byla velmi špatná akustika v galerii, nalézající se nad hlavním sálem; rozumět přednášce odtamtud šlo jen stěží. Kapacita spodní části sálu však byla dostačující.
Přednášky o tématech reálně zvažovaných či aplikovaných v korporátním prostředí, ať už mluvíme o možnostech inverzního zpětnovazebního učení či topologických přístupech k učení bez učitele, byly z většiny povedené, byť mnohé z nich pochopitelné pouze pro jednotlivce specificky operující v daném oboru, případně pro odborníky z řad vědců a odborníky.
Výhled z galerie Rudolfina byl působivý, ale nebylo dobře slyšet
Což je ovšem spíše dobře: umělou inteligence a strojové učení obzvláště je vhodné vnímat bez určité mlhavé nejasnosti, která inovativními technologiemi prostupuje: Hype křivka dokazuje, že přílišná očekáváni nejsou výhodou.
Až zarážející byla ukázaná škála oborů, v nichž strojové učení nalézá nebo může nalézt uplatnění; vyhledávání na webu, zdravotnictví nebo prediktivní analytika jsou očekávané obory, ale takové "AI umění" patří mezi kreativnější využití modelů a metod strojového učení.
Přítomné firmy také představily vlastní práci na novinkách v oboru, o nichž se ještě dočtete v našem prvním tištěném dubnovém čísle časopisu AI World. Je na co se těšit - čtvrtá průmyslová revoluce totiž není na dosah ruky, ale právě probíhá.