O patentových tahanicích mezi předními hráči na poli spotřební elektroniky dnes slýcháme téměř denně. Největšími „nadšenci“ do soudních sporů jsou v tomto ohledu zajisté americký Apple, jihokorejský Samsung, nepřímo skrze operační systém Android americký Google, a nově také finská Nokia. Soudících se společností je samozřejmě více, avšak jmenovaná čtveřice aktuálně pálí z první linie.
Minulý týden stanovil Americký okresní soud pro severní obvod Kalifornie zákaz prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 z produkce Samsungu na území Spojených států z důvodu porušení patentu D504,889 popisujícího designérské zpracování zařízení. Soud shledal, že je inkriminovaný tablet „v očích běžného pozorovatele“ nerozlišitelný od tabletů iPad a iPad 2 z dílny podavatele žaloby, amerického Applu. Proti rozsudku se Samsung odvolal s žádostí o pozastavení zákazu prodeje, nicméně kalifornský soud před dvěma dny požadavek Samsungu zamítl a zákaz prodeje tabletu v USA definitivně platí.
Další ránu obdržel jihokorejský výrobce minulý pátek, kdy americký soud přidal další předběžný zákaz prodeje, tentokrát smartphonu Galaxy Nexus, jenž Samsung společně s Googlem uvedl v říjnu loňského roku jako svou chloubu představující novou verzi Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Dle tvrzení Applu smartphone porušuje čtyři z jeho patentů, a sice dotykové odemykání tahem prstu do strany, funkce automatické korekce, vkládání dat a sjednocené vyhledávání vztahující se k systému Siri. Poslední jmenovaný patent shledal kalifornský soud jako dostatečný důvod k zákazu prodeje telefonu Galaxy Nexus na území USA. Stejně jako v případě tabletu Galaxy Tab 10.1 Samsung požádal o pozdržení rozhodnutí, avšak soud byl i tentokrát nekompromisní a společnosti nevyhověl.
Třetím ohroženým zařízením je zbrusu nový tablet Nexus 7 z produkce Googlu s operačním systémem Android 4.1 Jelly Bean. Sotva byl minulý týden představen během konference Google I/O, již čelí potenciálním soudním sporům ohledně porušení intelektuálního vlastnictví finského výrobce Nokia. Dle deníku The Inquirer se má jednat o patenty vztahující se k bezdrátovému standardu IEEE 802.11, přičemž Nokii neuhradil licenční poplatky ani Google, ani společnost Asus, která tablet vyrábí. Možný spor mezi Googlem a Nokií však s největší pravděpodobnost nedosáhne závažnosti soudních procesů mezi Applem a Samsungem. Nokia pouze sdělila, že všechny společnosti, které zatím nezaplatily za licence k jejím základním patentům, by měly jednoduše o licence požádat.
Zdroj: IDG News Service, TheInquirer