Test: Barevné laserové tiskárny do 10 tisíc (3. část)

24. 6. 2008

Sdílet

Levné laserové tiskárny možná nenabízejí nejvyšší výkon, pro menší pracovní skupiny či jednotlivé uživatele, kteří potřebují mít barevné tiskové zařízení při ruce a přitom měsíčně netisknou příliš velký objem dokumentů, jsou však ideální. V dnešním dokončení testu se podíváme na zbylé zajímavé modely.

Levné laserové tiskárny možná nenabízejí nejvyšší výkon, pro menší pracovní skupiny či jednotlivé uživatele, kteří potřebují mít barevné tiskové zařízení při ruce a přitom měsíčně netisknou příliš velký objem dokumentů, jsou však ideální. V dnešním dokončení testu se podíváme na zbylé zajímavé modely. Předchozí díl je k dispozici zde.

Oki C3450
Firma Oki by mohla velmi snadno soupeřit s Lexmarkem v tom smyslu, že v současnosti nabízí za cenu těsně pod 10 tisíc Kč nejnižší model ze své „pětitisícové“ řady, konkrétně C5650n. Ten sice přichází v základu bez duplexu, ale zato poskytuje rychlosti tisku 22 barevných a 32 černobílých stran za minutu. Protože je ale výrobce schopen nabídnout i menší a levnější produkt (a navíc zástupce rodiny C5000 již měl možnost své kvality v našich předchozích testech prokázat), do tohoto testu jsme zařadili model nejnižší řady barevných LED tiskáren Oki, a to C3450.

I tak jde nicméně o jednu ze tří nejrychlejších tiskáren v testu a s cenou pod 8 tisíc Kč (bez DPH) představuje velmi lákavou volbu – můžete totiž počítat s až 20 str./min při černobílém a se 16 str./min při barevném tisku. Výrobce tento model doporučuje pro skupiny maximálně pěti uživatelů a průměrné zatížení 500 až 2 000 stran měsíčně. Vstupní zásobník pojme až 250 listů papíru, výstupní 150 listů, i když s rozšiřováním se příliš nepočítá. Nechybí manuální podavač, s nímž můžete tisknout na až 1,2 metry dlouhé bannery, a podpora ručního oboustranného tisku (pod Windows).

Jak je v tomto segmentu běžné, tiskárna využívá hostitelský tiskový systém a ovladače jsou připraveny pro platformy Windows a Mac. I přesto, že jde o zástupce nižší řady tiskáren, máte k dispozici plnohodnotná ovladač se všemi běžnými volbami, jež Oki nabízí včetně možnosti úsporného tisku i kvalitativních režimů 600 x 600 nebo 1 200 x 600 dpi či vylepšeného ProQ2400. To naznačuje, že v kombinaci s „mikrojemným“ tonerem Oki můžete počítat s velmi dobrou kvalitou tisku.

Oki C3450 produkuje velmi kvalitní textové dokumenty a prakticky bezchybnou prezentační grafiku, jediným zjevnějším nedostatkem byl viditelný rastr u rastrové grafiky (fotografie). Bez ručního nastavení dochází tiskárna produkuje trošku teplejší odstíny, podání barev je však příjemné. Dobrou zprávou pak je, že je tiskárna schopna držet krok s výkonnějšími modely i co do rychlosti prvních výtisků, které byly opravdu svižné v černobílém provedení i v barvě – 12 nebo 14 sekund u textových dokumentů a 14 nebo 29 sekund u fotografie. Za zmínku stojí také příznivé provozní náklady (0,5 Kč černobíle, 2,80 Kč v barvě) i to, že v rámci běžné dvouleté záruky Oki zajišťuje servis přímo u zákazníka.

Xerox Phaser 6125
Jedna z letošních jarních novinek k nám dorazila od firmy Xerox, která spolu s modelem Phaser 6125 nabídla model se zajímavou cenou i výkonem – v rámci tohoto testu patří k těm výkonnějším produktům a zároveň se cenově vejde do spodní poloviny cenového spektra.
I když na rozdíl třeba od Oki tento produkt větším tiskárnám Brotheru a Lexmarku na záda nedýchá, jednoprůchodový engine této tiskárny je schopen vygenerovat solidních 12 str./min barevně a 16 str./min černobíle, přičemž rychlosti prvních výtisků se pohybují na solidním průměru. To platí pro text, vektorovou i rastrovou grafiku, stejně jako pro kontinuální tisk PDF.

Se slušným výkonem koresponduje i uváděná měsíční zatížitelnost na maximu 40 000 stran. Podobně jako HP, i tento produkt je vybaven malým displejem na ovládacím panelu – ten byl donedávna samozřejmostí u vyšší kategorie tiskáren, do níž z testovaných produktů spadají Lexmark a Brother, ne však u nižších produktových řad. Ocení jej hlavně méně zkušení uživatelé, kteří mohou snáze odhalit zdroje provozních problémů.

Jako většina ostatních zde uvedených zástupců barevných laserových tiskáren i Xerox využívá cartridge typu vše v jednom, zde umístěné pod sebou za předním krytem. Toto relativně kompaktní a lehké zařízení s váhou kolem přijatelných 17 kg podporuje platformy Windows, Linux i Mac OS a ve standardu nabízí nejen USB, ale i síťový port. Vstupní zásobník pro 250 listů papíru představuje také maximální vstupní kapacitu a doplňuje jej také manuální podavač.

Tiskárna je založena na hostitelském tiskovém systému (zájemcům o podporu PCL či PostScriptu Xerox nabízí model Phaser 6130). Barvy v základním režimu nejsou nějak zvlášť výrazné, nicméně celková kvalita je na slušné úrovni. Pomineme-li viditelný rastr u grafiky, což je u levných laserových tiskáren i dnes běžné, netrpí výtisky žádnými závažnějšími nedostatky. Náklady na černobílý tisk ve výši 0,60 Kč patří k těm dražším, naproti tomu cena barevného výtisku při 5 % pokrytí vychází při 2,82 Kč docela příznivě.

Pro shrnutí vlastností jednotlivých tiskáren jsme připravili přehledné tabulky, které jsou k dispozici pro stažení ve formátu Excelu. Tabulka s parametry jednotlivých modelů je zde a tabulka s výsledky výkonnostních testů zde.