Podle nezávislého testera Sama Allena je údajně nový Firefox 3.0 značně efektivnější při nárocích na operační paměť než konkurenční prohlížeče Internet Explorer, Flock, Opera a Safari.
Již před nedávnem jsme o podobném výsledku informovali v článku Firefox 3.0 beta má menší nároky na paměť než Opera a IE7 a tento Allenův test jen potvrzuje dříve naměřené hodnoty.
Sam Allen je vývojářem na .Net platformě a velmi detailní výsledky svých měření zveřejnil na stránkách Dot Net Perls, kde jsou i názorné grafy, ilustrující nároky jednotlivých prohlížečů na paměť.
Při testu byl stav operační paměti sledován aplikací „Memory Watcher“ a každý z testovaných prohlížečů byl spuštěn necelé tři hodiny, během kterých Allen navštěvoval nejrůznější webové stránky a sledoval nároky na paměť. Vzhledem k tomu, že shlédnuté stránky nebyly v jednotlivých testech úplně totožné, nelze grafy, které Allen na svém webu publikoval, brát jako přímé porovnání, ale spíše jako způsob, jakým znázornit, jak se jednotlivé browsery chovají a zda jsou schopné uvolňovat již jednou využitou paměť.
Z testu pak jednoznačně vyšlo, že právě Firefox 3.0 je nesporným vítězem, neboť nejen že trvale využíval nejmenší množství operační paměti, ale její objem se v průběhu testu ani příliš nezvyšoval. Linka grafu je tak díky jeho schopnosti navracet zpět již nevyužívanou paměť systému téměř rovná (pohybuje se většinou lehce nad úrovní 100 MB), jen s momentálními výkyvy dle aktuálního zatížení.
Nejhůře naopak dopadl prohlížeč Safari 3.1 od společnosti Apple pro Windows, který čím déle byl používaný, tím více paměti spotřeboval. Podle Allena je tento prohlížeč příkladem extrémně špatné správy paměti a za dobu testování si přivlastnil celých 650 MB operační paměti.
Další browsery, jako Internet Explorer 8 Beta 1, Flock 2.0 a Opera 9.5 byly s nároky na paměť mezi výše zmíněnými dvěma extrémy a v průměru se spokojily s 200 MB. I když u nich v průběhu testu docházelo k postupnému zvyšování množství zabrané operační paměti, nebylo to ani v jednom případě tak špatné, jako právě u Safari. I nový Internet Explorer 8.0 Beta 1 si vedl překvapivě dobře (neboť předchozí verze 7.0 se v dřívějších testech ukázala jako poměrně nenasytná), i když Allen dodává, že u něj podle naměřených dat možná v průběhu delšího času nároky také výrazně stouply. |
Takzvané „úniky paměti“ (memory leaks) jsou problémem, který pro prohlížeče není ničím novým a v řadě případů mohou vést až k výrazné degradaci výkonu počítače, na kterém jsou používané. Například Mozilla byla intenzivně kritizovaná za úniky paměti u Firefoxu 2.0 a oprava tohoto problému u nové verze proto patřila mezi její hlavní priority.
Detailnější informace o Allenově testu jsou k dispozici zde.
Zdroj: Computerworld.com