Test: Notebooky jako pracovní stanice (1.)

5. 9. 2009

Sdílet

Notebooky nacházející se na výkonnější straně spektra současné nabídky trhu mohou překvapit v několika směrech, neboť kromě výkonu, který si v ničem nezadá s jejich desktopovými protějšky, nabízejí také vysoký uživatelský komfort a flexibilitu.

Výraz přenosný počítač většina uživatelů chápe převážně jako synonymum kompromisu mezi přenositelností a výkonem s tím, že požadavky na druhý z faktorů často redukují na nezbytné minimum vyhovující převažujícím typům pracovních úloh, aby se dostali na co nejlepší úroveň mobility. Ne vždy je však tento pohled tím jediným správným – v mnoha případech jde uživatelský komfort ruku v ruce primárně s výkonem, neboť oblastí, kde se pracuje s náročnějšími aplikacemi, je celá řada – počínaje konstrukcí a designem přes grafiku a tvorbu multimediálního obsahu až po vědecko-technické či vývojové projekty a mnoho dalších. Zde všude uživatelé ocení možnost vzít si rozpracovanou úlohu s sebou, ale podmínkou je, že se to obejde bez velkých ústupků po stránce výkonu a ve výsledku i produktivity.

Pro následující test jsme z dostupné nabídky výrobců vybrali tři zajímavé notebooky, které dobře reprezentují tři z možných cest, jakými se při volbě výkonného přenosného počítače můžete vydat. LifeBook E8420 společnosti Fujitsu Siemens Computers představuje výkonnou verzi osvědčené řady business notebooků tohoto výrobce, která uspokojí nároky na vyšší konfiguraci pro uživatele, kteří požadují vysoký výkon, ale nehledají vysloveně notebook kategorie „pracovní stanice“, a namísto toho ocení, že jim jejich počítač, byť nepatří vysloveně k těm lehkým, nebude přespříliš bránit „v rozletu“. Mobilní stroje typu workstation naopak zastupujeprodukt značky Lenovo – konkrétně jde o model ThinkPad W700, určený pro profesionály z oblasti grafiky a konstrukce, jenž kromě skutečně nekompromisní hardwarové konfigurace nabízí také pohodlí 17" LCD v balení, jehož potenciál se plně odráží také v hmotnosti. Třetího představitele výkonných notebooků nám k testu poskytl Panasonic s tím, že jeho Toughbook CF-52 zaujme zejména ty, kdo se obávají, že by provozuschopnost počítače mohly ohrozit vnější vlivy – tento zodolněný produkt tak bude vyhovovat těm, kdo si například své aplikace pro konstrukci a design potřebují vzít na stavbu či do prostředí montáží apod.

K testování uvedených přenosných strojů jsme použili aktuální verzi sady benchmarků Bapco Sysmark 2007 1.05, která je navržena jednak pro podporu aktuální operační platformy Windows Vista a jednak aby dokázala ohodnotit výkon počítače s ohledem na současné nároky a dnes využívané úlohy. Testování výkonu využívá celou škálu aplikací sestavených do několika typických scénářů, které jsou zvlášť bodovány a slouží jako základ pro určení celkového hodnocení. Konkrétně testování sestává ze čtyř různých scénářů, které k simulaci reálné práce uživatele využívají specifické aplikace pro tvorbu obsahu atd. Scénář E-learning tak například používá Adobe Illustrator CS2, Photoshop CS2, Macromedia Flash 8 čiMicrosoft PowerPoint 2003; následující Office Productivity pak převážně kancelářské aplikace Microsoftu; v rámci Video Creation je simulována práce s Adobe After Effects 7, Illustratorem CS2, Photoshopem CS2, Windows Media Encoderem 9 či se Sony Vegas 7; a pro 3D Modelling pak AutoDesk 3ds Max 8 a SketchUp 5. V případě výkonných notebooků jsou většinou středem pozornosti právě poslední dvě oblasti – zpracování videa a 3D, kde se pozitivně odráží přítomnost diskrétních grafických karet s dedikovanou pamětí v produktech Fujitsu Siemens a Lenovo.

Další testovanou oblastí je výdrž na baterie, stojí však za to dodat, že v případě mobilních pracovních stanic bude váha přidělená tomuto kritériu zpravidla menší. Na jedné straně, při provozu s maximálním výkonem (a jasem displeje) není prakticky u žádného notebooku výdrž baterie právě oslnivá, což umocňuje fakt, že u přenosných počítačů s ambicemi nahradit svým výkonem desktop nejsou komponenty vybírány primárně s ohledem na energeticky úsporný provoz. Tato skutečnost prakticky vylučuje možnost konzistentní práce v takovém režimu po delší dobu a fakticky už není rozhodující, zda stroj vydrží 40 nebo 60 minut. Na druhé straně, výdrž baterie v ekonomickém režimu, kterou jsme v rámci testu měřili, abychom zjistili přibližnou maximální dobu provozu při nedostupnosti volné zásuvky, je sice zajímavá, ale nereprezentuje primární účel pořízení takového počítače, tj. práci s náročnými aplikacemi. V tomto testu má tedy kritérium výkonu z hlediska významnosti jasně navrch.

Fujitsu Siemens Lifebook E8420
Profesionální notebooky řady Lifebook E představují v nabídce Fujitsu Siemens Computers výkonné stroje pro univerzální využití tam, kde je požadována silná konfigurace, ale také dobrá výbava a podpora moderních technologií pro komunikaci. Kombinace těchto faktorů činí z E8420 flexibilní počítač poskytující vysokou užitnou hodnotu a produktivitu. Podobně jako třeba notebooky ThinkPad (viz níže) i modely s označením Lifebook přicházejí s kvalitním, precizním a dá se říci, že pro notebooky dané řady typickým designem – v tomto případě navíc v elegantním a zároveň příjemně konzervativním provedení, které naštěstí není pouze samoúčelné, ale jde ruku v ruce s vysokou úrovní ergonomie.

Notebook přichází ve formátu 15,4 ", přičemž jeho displej disponuje vysokým rozlišením WSXGA+ (1 680 x 1 020 bodů) a vyznačuje se solidním a vyrovnaným obrazem. Počítač je postaven na platformě Intel Centrino 2 s technologií vPro, přičemž základem hardwarové konfigurace je CPU Intel Core 2 Duo T9400 (2,53 GHz) doplněný 3 GB operační paměti typu DDR3 (1 066 MHz). Důležitým prvkem napomáhajícím velmi dobrým výsledkům ve výkonnostních testech je použitá „externí“ grafická karta nVidia GeForce 9300M GS s 256 MB vlastní paměti. Testovaný model byl osazen rychlým pevným diskem Hitachi se 7 200 ot./min, dostatečnou kapacitou 160 GB a také senzorem pro detekci otřesů za účelem ochrany disku.

Lifebook E8420 nabízí – podobně jako jiné modely z této rodiny notebooků – podporu více různých bezdrátových komunikačních kanálů, kdy vedle Wi-Fi (802.11a/g/n) a Bluetoothu obsahuje také modul UMTS/HSUPA, konkrétně Sierra Wireless MC8790, doplněný softwarem pro snadnou správu připojení. Díky němu budete schopni se dostat k internetu takřka odkudkoliv bez ohledu na dostupnost klasické WLAN či pevného připojení. Pokud jde o konektivitu obecně, zde je nabídka velmi široká; za pozornost stojí přítomnost sériového a paralelního portu, gigabitového Ethernetu i modemu, slotu pro PC Card a zároveň i ExpressCard, rozhraní IrDA; nebo video výstupu HDMI (byť jde o „business notebook“). Chybí naopak eSATA.

Užitečnou pomůckou pro uživatele jsou čtyři funkční tlačítka, například pro rychlé spuštění eko módu, otevření rozhraní umožňujícího nastavení základních parametrů či uzamčení stroje, umístěná nad klávesnicí vedle černobílého stavovaného displeje nahrazujícího tradiční LED – ten je na první pohled nevýrazný a ve tmě nečitelný, záhy však zjistíte, že je velmi příjemné, když vám do tváře freneticky neblikají neodbytné (pokud možno modré) diody. Bílá, a tedy i v šeru dobře viditelná klávesnice je skvělá a příjemná pro práci, vzhledem k formátu notebooku ale nečekejte samostatnou numerickou klávesnici. Po stránce polohovacích zařízení jsme ale byli spokojeni – touchpad je vybaven dvěma tlačítky nad i pod ním plus tlačítkem pro procházení. To vše doplňuje ještě touchstick umístěný klasicky uprostřed klávesnice.

Nechybí ani tradičně bohatá softwarová výbava, která obsahuje praktické utility pro správu spotřeby, připojených displejů a dalších parametrů – v tomto směru však Lifebook přece jen o něco zaostává za notebookem Lenovo. Pro zabezpečení je možné využít slot pro smartcard, případně čtečku otisku prstů, která je však volitelná a testovaný produkt jí vybaven nebyl. K příjemným vlastnostem notebooku patří modulární šachta pro optickou mechaniku, do níž lze namísto ní volitelně umístit například i druhý pevný disk, a aby výrobce nepřicházel s prázdnou, nabízí do ní v rámci vybavení dodávaného ve standardu spolu s tímto notebookem alespoň sekundární baterii, což se může ukázat jako příjemná vymoženost na cesty. Námi uváděný výsledek testu výdrže vychází z provozu na primární baterii (s kapacitou 5 200 mAh) v eko módu (příslušná utilita výrobce při něm vypíná nepoužívané porty atd.), přičemž po doplnění sekundárního modulu (3 800 mAh) můžete počítat s necelým dvojnásobkem doby výdrže. Kromě toho v základním balení najdete také replikátor portů s vlastním síťovým adaptérem (mj. nabízí DVI s podporou HDCP), což je ideální pro trvalou instalaci v kanceláři.

Mezi klady tohoto přenosného počítače můžeme započíst i to, že ačkoli se jedná o výkonný model, který může bez potíží nahradit i solidní desktop, stále se jedná o notebook s přijatelnou hmotností a rozměry, tedy se slušnou mobilitou. Vedle velmi dobrých výkonnostních výsledků jsme byli spokojeni také s výdrží na baterie, která je na tuto kategorii přenosných počítačů dosti slušná. Diskrétní grafika a 7 200ot./min disk se odrazily ve výsledcích 3D a video testů a i když je k dispozici také verze s integrovaným adaptérem, těm, kdo to myslí s výkonem vážně, musíme doporučit právě variantu využívající nVidii.

V nabídce tohoto výrobce lze zvolit z více variant výkonných profesionálních notebooků. Pokud hledáte vysloveně pracovní stanici pro oblast CAD či 3D grafiky s podporou OpenGL, budou z vhodnější volbou počítače z řady Celsius H. Testovaný Lifebook E8420 představuje univerzálně využitelný, výkonný a dobře vybavený notebook s vysokým důrazem na ergonomii, navíc v elegantním balení a s garancí servisu u zákazníka do druhého dne. Má šanci vyhovět všem uživatelům, kteří žádají přenosný počítač pro náročné aplikace a zároveň flexibilitu či podporu moderních komunikačních technologií.

Pokračování testu vám přineseme zítra...