1. díl - Rychlé vkládání názvů dnů a měsíců
2. díl - Tvorba vlastního seznamu, Posloupnosti čísel
3. díl - Posloupnosti kalendářních dat
Tabulkové procesory si obecně kladou za cíl vykonávat mechanickou práci za uživatele automaticky, avšak někdy se může zdát, že se nás naopak dotyčný software snaží umučit zdánlivě nesmyslně se chovajícími funkcemi, automatickými opravami a dalším podobným chováním. Než však Microsoft Excel úplně zavrhnete a vrátíte se zpět ke generacemi prověřeným papírovým sešitům či kartotékám, podívejte se na několik snadných triků, jak nechat Excel pracovat za vás přesně a pouze tak, jak si přejete.
Nebylo by pohodlné vkládat data, aniž byste je museli psát? Co když se automatizované vkládání opakujícího se obsahu skrývalo za jediným zanedbaným kliknutím a co kdyby bylo možné vkládat jména všech svých spolupracovníků bez nutnosti jejich opětovného vepisování? Tyto a mnoho dalších funkcí Excel ve skutečnosti hravě zvládne. Podívejte se, jak na to.
1) Rychlé vkládání názvů dnů a měsíců
Při tvorbě tabulek je velmi často nutné pracovat i s údajem o čase v podobě letopočtu, názvů měsíců, dnů, či vložení přesného času. Podobná data jsou tak častá, že je Excel dokáže tvořit automatizovaně. Pro vytvoření sloupce či řádku nesoucího například jména dnů v týdnu vepište do kterékoliv buňky celý název dne či zkratku (tedy např. „Pondělí“ nebo „Po“), přičemž můžete začít od libovolného dne v týdnu. Následně klikněte myší na pravý dolní roh oné buňky a táhněte myší vertikálně či horizontálně.
Excel automaticky doplní následující dny. Takto to funguje i pro měsíce či celá čísla, což můžete využít při vkládání sekvenčního seznamu letopočtů. V případě čísel však musíte pod sebe, respektive vedle sebe, vložit dvojici čísel, aby Excel věděl, s jakým krokem má posloupnost tvořit.
V příštím díle se podíváme na tvorbu vlastních seznamů a na přizpůosbení vkládané řady čísel.