Ať už rozšiřujete paměťovou kapacitu svého počítače nebo zodpovědně myslíte na zálohování, pravděpodobně sáhnete po externím disku. Podívejme se, jak na přeplněném trhu vybrat ten správný.
Souborový systém
Souborový systém je nezbytná softwarová součást každého paměťového úložiště, která se stará o organizaci uložených dat. Externí disky jsou v drtivé většině již z výroby formátované na některý souborový systém tak, aby mohli uživatelé paměťové médium pouze připojit a ihned s ním pracovat. Nejčastěji se setkáte s NTFS, dvorním souborovým systémem OS Windows, ale někteří výrobci však myslí i na majitele počítačů Mac, jež staví na souborovém systému HFS+. Na příznivce Linuxu se zapomíná, alespoň jsme se ještě nesetkali s diskem předformátovaným na ext3, ext4 nebo jiný souborový systém, což je však dáno tím, že Linux s NTFS pracovat umí (a navíc se od linuxových uživatelů tiše předpokládá, že si s případným formátováním poradí).
Nutno však zdůraznit, že souborový systém může být prostřednictvím formátování snadno nahrazen jiným. Dejte si pozor, že formátováním přijdete o všechna uložená data, tedy v případě potřeby nejprve data zálohujte.
V prostředí OS Windows lze disk formátovat například přes Správu disků. Stiskněte klávesovou zkratku Win+R, vepište diskmgmt.msc a stiskněte Enter. V tabulce vyhledejte připojený disk, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte volbu Formátovat.
Potvrďte výstrahu tlačítkem Ano a v následujícím okně vyberte v rozbalovacím menu kýžený souborový systém (pravděpodobně budete chtít použít NTFS). Volba Rychlé formátování říká, že bude provedeno pouze samotné formátování bez kontroly a případného označování vadných sektorů. Pomalé formátování je potřeba pouze v případech, kdy máte podezření, že disk může být fyzicky poškozen (tedy volbu Rychlé formátování ponechte zaškrtnutou). Nakonec stiskněte tlačítko OK. Formátování se provede okamžitě.
Zmiňme ještě fakt, že i operační systém OS X je schopný pracovat se souborovým systémem NTFS. Je však nutné doinstalovat podporu například v podobě bezplatného řešení NTFS-3G. Podobně to platí také pro Linux. Hodí se to v případě, kdy na jednom PC provozujete více operačních systémů (velice často kombinace Windows a Linux) a přejete si z obou systémů přistupovat k jednomu diskovému oddílu.
Suma sumárum, předformátovaným souborovým systémem se nemusíte při výběru externího disku nikterak znepokojovat, neboť jej můžete v prostředí svého OS snadno změnit dle vlastní libosti.
Následující pokračování věnujeme poměru kapacita/cena disku a rychlosti otáčení magnetických ploten.