TOP IT osobnost: Ondřej Bojar

6. 6. 2023

Sdílet

 Autor: Archív Ondřeje Bojara
Představujeme lídry tuzemského IT. V roce 2022 jsme mezi něj zařadili i docenta Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko­‑fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Ondřeje Bojara.

Letos zdárně uzavřel dva evropské projekty. V jednom z nich se v roli koordinátora podílel na vývoji překladače, který překonává Google i lidské překladatele a umí simultánně překládat do 42 jazyků. V druhém projektu participoval na sestavení strojového překladu tak úsporného, že jej v plné kvalitě můžete mít uvnitř počítače.

TOP IT OSOBNOSTI

Magazín Computerworld dlouhodobě přináší seznam úspěšných mužů a žen v českém IT ve speciálním pravidelném zimním projektu TOP IT osobnosti. Letos představujeme jednotlivé osobnosti i na webu. Nominovat osobnosti můžete i vy prostřednictvím níže uvedeného formuláře.

„Nikdo třetí tedy nemusí vědět, jaké texty si čtete, je to unikátní příspěvek k soukromí na internetu. Překlad je uživatelům dostupný jako Firefox Translations Add‑On a nepleťte si ho s jinými doplňky, které všechno odesílají Googlu a jiným,“ říká Ondřej Bojar.

Už odmalička ho zajímalo, jak lidé přemýšlejí a co to vlastně znamená přemýšlet. A tak si vybral obor, kde přesnými nástroji zkoumá velmi jemnou, „měkkou“ realitu. Věta je zapsaná myšlenka a on si představoval, že když přinutí stroj, aby tu myšlenku zapsanou v jedné řeči zapsal v řeči jiné, že ji bude muset umět pochopit.

„Ukázalo se, že překlad se dá velmi dobře uskutečnit, i když myšlenku nepochopíte. Stačí mít ‘dost načteno‘, což při dnešní dostupnosti textů není v obecné rovině problém.“ Paradoxně výhodou je, že pracuje s češtinou, která je pro obor počítačové lingvistiky jedním z významných experimentačních jazyků, na úrovni srovnatelné s třeba němčinou.

Nominace - osobnosti IT

Ondřej Bojar věří na vnitřní motivaci, čili nechává lidem hodně volnou ruku a jen „hledá synergie“, kdy aktivně propojuje kolegy na tématech, kde za málo práce mohou mít další úspěch. Je to i proto, že motivace penězi rozhodně není něco, co by mohlo fungovat v akademickém prostředí, kde jsou peníze podmínkou nutnou, nikoli stimulantem.

Z technologií nejraději používá textovou konzoli na Linuxu, editor vim, Makefily, i když už nic vlastního nekompiloval snad deset let. Uvítal by, kdyby někdo vynalezl způsob, jak diktovat vnitřní řečí.

bitcoin_skoleni

„Chtěl bych nerušit okolí, mít volné ruce, a přitom si zapisovat, co zrovna zapisovat potřebuji, ať už jde o odpovědi do TOP IT osobností, poznámky do kalendáře, e‑maily nebo texty článků. A až i to čtení myšlenek zvládneme, bude ještě dost práce zapisovat jen ty užitečné, ne balast,“ uvědomuje si.

Nejvíc volný čas tráví s rodinou. A relativně nedávno k tomu přibyla kratochvíle na chatě, kde topí dřevem. „A to byste neřekl, jak moc to dříví zahřeje dvakrát, třikrát, čtyřikrát při řezání pilou, nošení, topení…“

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.