Podle výroční zprávy Trend Micro Threat Roundup & 2009 Forecast dojde v letošním roce v boji proti kybernetické kriminalitě ke zvýšené spolupráci dodavatelů bezpečnostních řešení a právních organizací.
I když autoři malwaru pracovali vždy velmi rychle – a uvolňovali škodlivý kód okamžitě po objevení zranitelnosti – výrazným trendem loňského roku bylo podle studie ještě rychlejší využívání malwaru než kdy před tím. Částečně k tomu přispěly modely a architektury hrozeb typu cloudu.
Ve druhé polovině letošního roku se podle Trend Micro dá očekávat rozmach v nasazení ransomwaru (malware požadující výpalné) se zaměřením na malé a střední podniky spíše než na jednotlivé domácí uživatele. Zranitelné budou zejména společnosti s omezenými rozpočty. Malé a střední podniky jsou totiž dostatečně velké na to, aby mohly platit výpalné, ale na druhou stranu nejsou dost velké, aby mohly účinně bojovat s hrozbami zničení jejich IT nebo dlouhých výpadků.
S tím, jak roste tržní podíl počítačů Mac, které se obvykle neprodávají s antivirovými aplikacemi, dostanou se tyto počítače do hledáčku kyberzločinců. Nedávný malware cílený na uživatele počítačů Mac pocházel ze spamu a měl podobu video aplikace. Pokud uživatelé klikli na odkaz, aby si prohlédli video, byl jejich počítač infikován malwarem. Poroste i počet hrozeb využívajících chyby v dalších alternativních operačních systémech, zejména s nárůstem popularity Linuxu (díky rozmachu trhu s netbooky).
Testovací malware prověří Microsoft Windows 7, Surface, Silverlight a Azure. Kyberzločinci budou tyto systémy napadat stále profesionálněji s cílem narušit harmonogram oprav plánovaných vždy na první úterý v měsíci.
Bezpečnostní experti očekávají války virů, červů a botnetů – kvůli rostoucí konkurenci gangů hledajících finanční zisky z phishingu a podvodů a zároveň kvůli zmenšování těchto gangů a zlepšování bezpečnostních řešení. Největší šance budou mít gangy z Východní Evropy a Číny. Tyto souboje se dostanou an titulní stránky novin.
Podle odborníků zločinci již využívají tzv. otrávené DNS systémy k vytváření tajných komunikačních kanálů, obcházení bezpečnostních opatření a rozesílání škodlivého obsahu. Kde o problém, který musí primárně řešit organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).
Nárůst malwaru určeného ke krádežím informací znamenal zvýšení počtu případů krádeží přihlašovacích údajů a informací o bankovních a kreditních kartách. Zároveň se rozvíjí podzemní trh s nebezpečnými aplikacemi i aukční webové stránky, na nichž se draží malware.