Vědci vytrénovali algoritmus hlubokého učení k identifikaci operátorů ilegálních dronů

9. 7. 2020

Sdílet

 Autor: © andromedicus - Adobe Stock
Malé bezpilotní letouny jsou mezi lidmi stále populárnější. To ale bohužel vede i k jejich potenciálnímu zneužití v rukou zločinců, podvodníků nebo, v nejhorším případě, teroristů.

Nejběžnějším problémem je ale prostý omyl – někdo zaletí do zakázané zóny, třeba nad chráněnou letovou zónu.

Vědci z izraelské univerzity Ben Gurionovy univerzity v Negevu nyní objevili způsob, jak spolehlivě odhalit pozici operátorů těchto dronů, ať už jsou kdekoliv.

Případného zločince, který by hodlal dron využít ke špatným úmyslům, by bylo bez této technologie těžké detekovat. Může být v podstatě kdekoliv v určitém rozsahu kilometrů, mohou se snadno schovat na těžko odhalitelná místa, tak, aby je nešlo zaznamenat kamerou či z ptačího pohledu.

Vědci proto přišli se specificky vytrénovanou neuronovou sítí hlubokého učení, která má vcelku spolehlivě lokaci operátorů detekovat. Počítač analyzuje předchozí letovou dráhu drona a místo „pilota“ tak odhadne. Algoritmus není zcela přesný, ale je dostačující na to, aby dal kupříkladu policii dostatečnou představu toho, kde se zločinec nachází.

bitcoin_skoleni

Technologie nevyžaduje žádné dodatečné snímače ani drahý hardware, má navíc tu výhodu, že lidé jsou poměrně dobře předvídatelní. Přesnost neuronové sítě se prý pohybuje kolem 78 %, což je velmi slušný výsledek.

Zatím ještě algoritmus není připraven pro komerční použití, nemělo by to ale trvat dlouho. Ben Gurionova univerzita přichází stále častěji se zajímavými inovacemi na poli umělé inteligence – budeme ji nadále pečlivě sledovat.