Prakticky všichni uživatelé počítačů dnes potřebují softwarový přehrávač multimédií, ale zdaleka ne každý z nich si může dovolit platit tisíce korun za licenci takového programu. Proto jsme pro vás připravili srovnání těch nejlepších a nejpoužívanějších přehrávačů hudby či videa, které dnes trh nabízí zdarma.
Media Monkey 3
Tento „opičí“ přehrávač je specialistou na přehrávání hudby a tvorbu přehledných hudebních sbírek. Svými funkcemi se velmi podobá linuxovému Amaroku (viz dále), který si taktéž zakládá na kvalitní knihovně médií.
Již při prvním spuštění se vás program zeptá, kde má hledat audio soubory, a požádá vás o schválení jejich indexace a uložení odkazů na ně v knihovně Media Monkey. Pokud tak učiníte, během pár okamžiků si přehrávač automaticky vytvoří přehlednou knihovnu médii nalezených v prohledaných oblastech. Díky tomu budete moci ve zlomku vteřiny najít hudbu, na niž máte právě náladu, a začít poslouchat.
Dalším plusem přehrávače je řada užitečných funkcí zlepšujících kvalitu a komfort přehrávání. Mezi ty nejzajímavější patří například analyzátor hlasitosti, který projde seznam skladeb a v případě, že zjistí v jejich původní hlasitosti nesrovnalosti, je upraví do stejné úrovně, což vám zaručí plynulý poslech bez nutnosti manipulace s hlasitostí.
Užitečným nástrojem je také uspání počítače v koordinaci s přehráváním hudby, což vám umožní usnout při poslechu relaxační hudby a nestarat se o vypnutí počítače. Výborný dojem v nás zanechal fakt, že tento hudební přehrávač oplývající funkcemi naprosto minimálně zatěžuje hardware počítače, což z něj činí žhavého kandidáta na pozici nejlepšího přehrávače audia pro systém Windows.
Záporné hodnocení si Media Monkey 3 zaslouží za rozhraní rozkouskované do několika části, jež jsou sice přehledné, ale z estetické stránky v nás nezanechaly právě nejlepší dojem. Na druhou stranu si lze vybrat z řady skinů a upravit si tak přehrávač k obrazu svému.
??Výhody: Přehledná knihovna médií, široké spektrum funkcí pro přehrávání audia, nízké hardwarové nároky
??Nevýhody: Poněkud kostrbaté rozdělení hlavního okna přehrávače
Winamp 5.541
Je tomu už více než 10 let, kdy boom hudebního formátu MP3 zachvátil hudební svět. Díky tomu se masivně rozšířil dnes již světoznámý přehrávač Winamp společnosti Nullsoft, jejíž logo je v hlavách snad všech uživatelů neodmyslitelně spojeno právě s MP3 soubory. Winamp ale rozhodně umí i jiné věci než pouze přehrávat písničky ve formátu MP3.
První verze přehrávače se vyznačovaly především jednoduchým a přehledným ovládáním, což se ostatně také stalo základem jeho úspěchu mezi uživateli. S každou další verzí přicházely nové funkce a pluginy, až do momentálně aktuální generace programů Winamp 5.5, která je v mnoha ohledech vůči předešlým verzím revoluční. Zřejmě tou nejviditelnější změnou je zbrusu nový vzhled přehrávače nazvaný Bento, který nenavazuje na třetí až pátou verzi Winampu, ale spíše připomíná starou klasickou podobu bez zářivých barev, které byly opět nahrazeny decentním pokladem s bledě modrým písmem. Tento uhlazený retrostyl hodnotíme jako velmi zdařilý. Další velká změna spočívá v odklonu Nullsoftu od základního jednoduchého rozhraní, k němuž mohli uživatelé přidávat další nezávisle fungující panely. Místo toho přichází nový Winamp s jednolitým prostředím, rozděleným do dvou základních částí. První část je zobrazena vždy a obsahuje ovládací panel a základní informace o právě přehrávaném souboru. Druhá část je konstruovaná především pro zobrazování rozšířených informací o médiích, obsahuje editor playlistu, knihovnu médií a okno pro přehrávání videa. Nově je také vylepšen editor tagů, který umožňuje hromadné zpracovávaní souborů či dokonce možnost automaticky přiřadit tagy za pomoci databáze CDDB.
Winamp je již 11 let mezi multimediálními přehrávači stálicí a díky své ohromné uživatelské základně lze předpokládat, že z pomyslných výšin jen tak nespadne. Přesto bude zajímavé sledovat jeho oblibu u uživatelů, kteří si ho zamilovali především pro jeho jednoduchost a nenáročnost, od níž se nyní Nullsoft novým rozhraním lehce odchýlil. Tento fakt ostatně demonstruje i poměrně vysoké zatížení hardwaru počítače ve srovnání s ostatními přehrávači.
??Výhody: Přehledný, stylový design
??Nevýhody: Velká hardwarová náročnost
VLC Media Player
Tento přehrávač vytvořený francouzskými studenty na open source základech je velmi jednoduchým programem, schopným zdarma přehrát jakékoli médium, a to včetně DVD. Jeho kvality spočívají právě ve schopnosti kvalitně přehrávat DVD, což v této oblasti většinou dokáže pouze placený software od společností jako je Cyberlink či InterVideo. VLC Media Player totiž obsahuje knihovny libdvdcs a libdca podporující přehrávání DVD, které byly vytvořeny samotnými autory aplikace. K dalším kladům přehrávače patří jeho komplexní schopnosti přehrávání multimédií bez nutnosti dodatečné instalace kodeků – ty má VLC zabudovány přímo v sobě v podobě dalších open source knihoven schopných dekódovat téměř jakýkoli formát videa i audia.
Velmi užitečnou funkcí programu je přehrávání on-line přenosů vysílaných přes kabelovou televizi, satelit či klasické pozemní digitální vysílání. Vytknout lze tomuto přehrávači vyšší hardwarovou náročnost a nižší stabilitu především při přehrávání televizních pořadů. Dalším nepříjemným faktorem při užívání může být poněkud problematičtější proces otevírání DVD, což ale průměrný uživatel po čase jistě hravě zvládne.
Rozhraní programu je velmi prosté, ale pro náročnější existuje možnost si zdarma stáhnout vzhledově výraznější skiny přímo ze stránek programu (http://www.videolan.org/vlc/skins.php). Jednoduché základní ovládání doplňují klasické funkce videopřehrávačů, jakými jsou například nastavení poměru stran videa a jeho ořezání nebo načtení externích titulků.
??Výhody: Kvalitní přehrávání DVD, integrace kodeků přímo do programu
??Nevýhody: Nízká stabilita programu
BS Player 2.31
Jednoduchost, rychlost, funkčnost – tato substantiva přesně vystihují Boris Software Player (pojmenovaný podle tvůrce Borise Voglara). BS Player je dlouholetou stálicí v oblasti přehrávání videa a ač není jeho zdarma dostupná verze právě nejčastěji aktualizována, můžeme mu toho vytknout jen málo.
Přehledný ovládací panel obsahuje pouze ty nejpoužívanější funkce, díky čemuž tento jednoduchý design působí velmi přátelsky a nenáročně. Všechny méně využívané možnosti přehrávače se ovládají přes menu, jež se objeví po stisknutí pravého tlačítka myši. Díky výše uvedeným parametrům BS Player zcela minimálně zatěžuje hardware počítače a umožňuje tak i uživatelům se slabšími počítači sledovat filmy a poslouchat hudbu ve velmi dobré kvalitě. Mezi další výhody programu bychom zařadili jeho schopnost přehrát bez problémů téměř jakýkoli formát souboru, dobrý dojem v nás zanechaly také široké možnosti práce s titulky (jejich umístěním, fonty, časováním).
Jedinou zřetelnou nepříjemností je integrace otravného adwaru WhenUSave, který vám na základě navštěvovaných internetových stránek neustále nabízí různé produkty. Výrobce BS Playeru to odůvodňuje prostou snahou o přežití a jedná se také o argument sloužící k přesvědčení věrných uživatelů k zakoupení komerční verze „Pro“.
TIP: Adware WhenUSave nemusíte instalovat, stačí v průvodci instalací vyškrtnout pole potvrzující tento krok.
??Výhody: Jednoduché ovládání, líbivý design, mnoho užitečných funkcí
??Nevýhody: Kvalitnější verze „Pro“ není zdarma
Podcasting
V souvislosti s popisem funkcí jednotlivých přehrávačů jsme v textu zmínili termín podcasting, a tak nebude jistě na škodu, když se na něj podíváme podrobněji a vysvětlíme, oč vlastně jde.
Pojem „podcasting“ vznikl složením částí slov iPod a anglického výrazu pro vysílání Broadcasting. Toto označení se vžilo i přesto, že není potřeba k přehrávání podcastů vlastnit iPod a název je tedy mírně zavádějící.
Podcasting je způsob šíření informací obdobný internetovému rádiu. Autor umístí svůj podcast (video či audio záznamu) na internet v podobě souboru, na který odkazuje buď prostřednictvím webových stránek, nebo ve speciálně uzpůsobeném RSS feedu. Tento RSS feed průběžně prohledává speciální program, který nově nalezené soubory stahuje a nahrává je do softwarového přehrávače uživatele.
Podcastem tak může být například hlasový příspěvek uložený v audio formátu či videozáznam televizního pořadu. Podcast může vzniknout také z obyčejného textu, který necháte přečíst automatickou čtečkou. Tento způsob je sice pro autora nenáročný, ale pro posluchače méně zajímavý, jelikož automat zdaleka nenahradí specifickou intonaci, barvu a hloubku lidského hlasu.
Největší výběr podcastů v češtině nabízí Český rozhlas, který umožňuje svým posluchačům tímto způsobem stahovat záznamy vysílání již více jak dva roky.
GOM Player
Korejská obdoba VLC playeru byla původně navržena pro účely internetové televizní stanice, ale díky univerzálnosti a rozličným funkcím se přehrávač GOM player stal oblíbeným u širokého spektra uživatelů. Stejně jako francouzské studentské dílo VLC Media Player má i GOM všechny kodeky zabudovány přímo v sobě v podobě open source knihoven a není tedy třeba k přehrávání multimédií nic dodatečného instalovat.
V porovnání s přímým konkurentem (VLC) disponuje tento korejský program svěžím a moderním designem s možností nastavení několika druhů skinů. Oplývá klasickými ovládacími funkcemi, jež však působí poněkud propracovanějším dojmem především ve variabilitě práce s titulky a posuny v jednotlivých částech přehrávání. Nakonec bychom neměli zapomenout na možnost přehrávání DVD a přijímaní televizního a rádiového vysílání. Jediným záporem GOM Playeru je poněkud vyšší hardwarová náročnost, která je však vykoupena širokou nabídkou funkcí.
??Výhody: Přehrávání DVD, stabilita, integrované kodeky, přehledný a vkusný design
??Nevýhody: Vyšší hardwarová náročnost
MV2 Player
MV2 Player vsadil na jednoduchost a hardwarovou nenáročnost, což ho řadí například po bok BS Playeru. Přesto je několika svými funkcemi specifický a stojí za to jej porovnat s konkurencí.
Ač jde o přehrávač multimediální, který si dokáže poradit s hudbou, zobrazováním obrázků či přehrávání DVD, jeho hlavní síla spočívá v přehrávání filmů uložených v klasických formátech (AVI, MOV, MPEG, WMV, atd.) a enkódovaných v XviD a dalších kodecích. Design hlavního ovládacího panelu je velmi prostý, obsahuje pouze ty nejzákladnější funkce a podobně jako v BS Playeru se k těm pokročilejším z nich mohou uživatelé dostat prostřednictvím menu, jež se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši na panel.
Kromě klasických funkcí můžete v MV2 Playeru například nechat běžet titulky ve dvou jazycích zároveň na různých částech obrazovky, což vyřeší problém vícejazyčného diváckého osazenstva. Lze zde také nastavit přehrávání zvuku a obrazu filmu ze dvou odlišných zdrojů a vytvořit tak například vlastní amatérský dabing.
Další funkcí, kterou můžeme u zdarma dostupné konkurence jen zřídkakdy najít, je přímé zachycení a uložení obrazů či jejich sekvence během přehrávání (slouží k vytvoření obdoby komiksu). Specialita MV2 Playeru spočívá v možnosti zobrazit stiskem klávesy „P“ v průběhu přehrávání OSD menu, kde lze nastavit například hlasitost, titulky a ořezání obrazovky bez nutnosti zastavovat průběh přehrávání. MV2 Player patří bezpochyby mezi špičku freewarových přehrávačů a může nás těšit, že jeho kořeny jsou mezi českými vývojáři.
??Výhody: Vysoká stabilita, minimální hardwarová náročnost, široké spektrum funkcí
??Nevýhody: Poněkud staromódní design
Windows Media Player 11
První kontakt s hudebním přehrávačem si drtivá většina uživatelů zřejmě prožije s Windows Media Playerem (WMP). Důvod tohoto tvrzení je prostý – jde o přehrávač integrovaný do systému již během samotné instalace operačního systému Windows. Z tohoto důvodu je WMP předdefinován pro přehrávání všech druhů médií až do doby, kdy ho nahradí jiný přehrávač.
Námi testovaná verze 11 je klasickým pokračovatelem řady Windows Media Player. Hlavní okno programu tradičně nabízí přehledný ovládací panel pro přehrávání, místo pro seznam skladeb v pravé části a na levé straně prostor pro vizuální efekty typické pro Windows Media Player, díky nimž si tento přehrávač z dílny Microsoftu oblíbil nejeden uživatel. Ač působí efekty ovlivňované rytmem hudby zajímavým dojmem, je třeba připomenout, že při zapnutí vizualizace se hardwarová náročnost programu vyšvihne až na pětinásobek původní hodnoty.
Obsah hlavního okna můžete měnit kliknutím na jednu ze záložek na vrchní liště programu a zobrazit si tak poměrně kvalitní knihovnu médii, menu pro vypalování CD či synchronizaci s přenosným zařízením připojeným k počítači. Grafické zpracování WMP 11 působí velmi decentně a uhlazeně, avšak zdařilý design nenahradí menší počet funkcí ve srovnání s konkurencí a slabší podporu přehrávání většiny videoformátů, což způsobuje časté kolapsy přehrávače.
??Výhody: Decentní design, široký výběr vizualizací
??Nevýhody: Diskutabilní stabilita, problémy s přehráváním některých multimediálních formátů, omezená nabídka funkcí
Víte, co posloucháte? Zkuste Last.fm
Obrovský boom sociálních sítí v posledních letech naplno zasáhl i uživatele audio přehrávačů. Důkazem toho je internetový projekt Last.fm, fungující na základě sběru hudebních dat od registrovaných uživatelů.
Stát se součástí této sociální sítě je velmi jednoduché. Na stránkách last.fm se zaregistrujete, vyplníte svůj osobní profil týkající se nejen hudebních témat (toto je ale samozřejmě zcela dobrovolné) a stáhnete si plugin, který se po instalaci integruje do vašeho hudebního přehrávače a propojí ho s last.fm. Díky němu jsou do sítě následně nahrávána data o vámi poslouchané hudbě, jež budou sloužit k vytvoření statistiky o tom, co a jak často posloucháte. Na základě této statistiky získáte obratem tipy na interprety s podobným hudebním projevem, o nichž jste dříve možná vůbec neslyšeli a mohou vám tak rozšířit vaše hudební obzory. Statistiky jsou navíc velmi interaktivní a neustále se mění podle aktuálních dat a vašich nastavení.
Vzhledem k tomu, že jde o sociální síť, můžete se zde na fórech seznámit s dalšími posluchači. Mimo to vám bude každý týden na základě vašich hudebních preferencí vygenerován okruh tzv. sousedů poslouchajících obdobnou hudbu, s nimiž se také můžete mnoha různými způsoby kontaktovat. Dále zde existuje možnost psaní osobního hudebního blogu či různých komentářů a recenzí k jednotlivým písním a interpretům. Třešničku na dortu u tohoto projektu představuje zdejší on-line rádio, kde si můžete vybrat z ohromné databáze alb tisíců interpretů a přehrát jakoukoli jejich dostupnou píseň. Last.fm u nás dosud není příliš známou sociální sítí, ale jsme přesvědčeni o tom, že se to může s ohledem na nabízené funkce rychle změnit.
Zoom player 5.02
Zoom player patří bezesporu ke kvalitním multimediálním přehrávačům, vynikajícím především mnoha funkcemi pro práci s videem. Na první pohled vás upoutá stylový design s velkou variací nastavitelných skinů, který působí profesionálním dojmem. O tom, že nejde o pouhý dojem, vás přesvědčí velké množství funkcí, jež program nabízí. Samozřejmostí jsou základní ovládací prvky, jako je budování playlistu, jeho prohledávání a editování nebo více než pět možností nastavení velikosti obrazovky, poměru jejích stran a rozlišení.
Nadstandardní je ekvalizér s dvanácti prvky, jenž vám umožní si s audiem opravdu vyhrát. Neméně kvalitní je nastavení videa, kde si můžete libovolně zvolit intenzitu jasu, barevnou hloubku, kontrast, saturaci a mnoho dalších parametrů. Pokud jde o podporované audio a video formáty, je na tom Zoom player opět velmi dobře. Je sice nutné nainstalovat kodeky a pluginy, ale díky aplikaci Install center, která se aktivuje ihned po instalaci, to zvládnete velmi rychle a bez problémů.
Zoom player oplývá řadou funkcí spojených s přehráváním DVD, ty jsou ovšem k dispozici pouze v placené verzi Professional. Tím se dostáváme k zásadní vadě programu – většina nadstandardních možností programu vyžaduje licenci, která bohužel není zdarma.
??Výhody: Dobrá navigace uživatele, součástí je aplikace pro instalaci kodeků, rozsáhlé možnosti nastavení audia a videa
??Nevýhody: Verze Professional, obsahující kvalitní nástroje pro práci s videem, není freeware
MPlayer
Přehrávač MPlayer ocení především naši zkušenější čtenáři. Jeho uživatele bychom hledali stejně jako u Amaroku mezi příznivci Linuxu, přesto si MPlayer můžete vyzkoušet také ve verzi pro Windows, která je na internetu volně přístupná.
Hned na první pohled je jasné, že se nejedná o tuctový multimediální přehrávač – většina verzí totiž postrádá jakýkoliv ovládací panel a přehrávání médií se řídí přes příkazovou řádku a klávesové zkratky. Samozřejmě si můžete stáhnout libovolný ovládací panel a přehrávat multimédia přes něj, ale příkazová řádka a zkratky mohou být pro zkušenější uživatele mnohem rychlejší a pohodlnější.
Funkce přehrávače zahrnují libovolné posunování a nastavení videa, jeho zvuku či titulků. Lze rovněž pomocí MPlayeru přehrát videa z internetu či prostřednictvím TV karty i televizní a rádiové vysílání. Ovládání jednotlivých funkcí může být na první pohled poněkud obtížné, ale díky internetové nápovědě se program záhy naučíte hravě ovládat.
Velká výhoda přehrávače spočívá ve schopnosti přehrát i poškozené či neúplné soubory. MPlayer totiž nerozeznává soubory podle jejich formátu, ale podle obsahu. Můžete tak přehrát i špatně uložený soubor.
??Výhody: Velká nabídka funkcí, dostupné verze pro Windows i OS s unixovým jádrem, nízké hardwarové nároky
??Nevýhody: Pouze pro zkušenější uživatele
Audio přehrávač:
Amarok
Univerzální přehrávač:
BS Player
Video přehrávač:
MPlayer
Nejlepší
audio přehrávač:
Media Monkey
Nejlepší
univerzální přehrávač:
Zoom Player
Nejlepší
video přehrávač:
MV2 Player
Audio přehrávač:
Winamp
Video přehrávač:
3.GOM Player
Univerzální přehrávač:
3. GOM Player
Amarok
Tento program bude zřejmě pro některé ze čtenářů velkou neznámou. Není divu – jedná se o audio přehrávač používaný v operačních systémech Linux. Do našeho přehledu jsme jej zahrnuli proto, že si myslíme, že může být zajímavé porovnat jeden z předních multimediálních přehrávačů dostupných v Linuxu s freewarovou elitou přehrávačů vytvořených pro užívání ve Windows.
Amarok není typickým jednoduchým přehrávačem složeným pouze z playlistu a ovládacího panelu. Jde o komplexního manažera audia se spoustou integrovaných funkcí přímo v základní verzi.
Okno programu Amaroku se dělí do dvou velkých částí, kdy nalevo je zobrazena jedna ze šesti možných informačních záložek, zatímco v pravé části naleznete seznam skladeb. První záložka označená jako Kontext je vlastně funkce zobrazující informace o právě hrající skladbě. Dozvíte se tak detaily o albu, datu vydání, interpretovi a jeho nejoblíbenějších písních, přičemž tyto informace jsou automaticky stahovány z internetu. Dále můžete v levém poli přehrávače nechat zobrazit zdařilou kolekci vytvořenou z hudebních souborů na vašem disku, seznam playlistů a internetových rádií či třeba obsah vašeho přenosného zařízení připojeného k počítači. Užitečnou může být také integrovaná funkce propojení s internetovým projektem last.fm a propracovaná podpora podcastingu.
Velmi diskutabilní kapitolu představuje stabilita celého programu. Záleží zde totiž na tom, jakou distribuci Linuxu používáte. Přehrávač byl vytvořen primárně pro účely prostředí KDE, což znamená, že nejlépe se mu bude spolupracovat s distribucí Kubuntu, zatímco například v Ubuntu může docházet k občasným problémům. Na druhou stranu ale program dokáže pojmout seznam skladeb o 5 000 písních a nadále fungovat, což zvládne jen málokterý přehrávač.
??Výhody: Jednolité rozhraní programu s velkým množstvím integrovaných funkcí užitečných pro přehrávání audia
??Nevýhody: Na stabilitu bychom sázeli pouze v operačních systémech s jádrem KDE 8 0674/JanS ?
Media Player Classic 6.4.9.0
Pamětníky dob operačních systémů Windows 95 a 98 jistě zaujme přehrávač Media Player Classic. Jeho design byl převzat z dob prvních verzí Windows Media Playeru a po celou dobu jeho vývoje je ponechán v prakticky stejné podobě. Aplikace však pod omšelým zevnějškem ukrývá řadu nových funkcí, jež ji posunují do skupiny moderních softwarových přehrávačů. Přehrávač obsahuje standardní ovládací funkce, jako je posunování videa a audia pomocí kláves nebo tvorba playlistů. Navíc díky možnosti doinstalovat mnoho pluginů (jako je třeba podpora Flash či Realtime) a kodeků je Media Player Classic schopen přehrát velké množství audio a video formátu včetně DVD. Jeho silnou stránkou je jednoduchost a nenáročnost, boduje však také díky své schopnosti přehrát DVD. Media Player Classic se tak může stát užitečnou součásti softwarové výbavy každého domácího počítače.
??Výhody: Jednoduchost, hardwarová nenáročnost, schopnost přehrávat DVD
??Nevýhody: K plné funkčnosti je nutné nainstalovat velké množství kodeků