Uživatelé mohou očekávat, že také současné přístroje od výrobců jako je Apple (neboť iPhone je postavený na ARMovém čipu) či Palm (s procesorem Cortex A8) by mohly v budoucnu těžit z výhod, které vícejádrové procesory přinesou a možnosti těchto zařízení tak budou růst. Mezi první dvoujádrové ARMové procesory má patřit Cortex A9, ohlášený na rok 2010 a spolu s ním se pak otevírá prostor pro čtyřjádrové čipy (jejich schéma je na obrázku vlevo), které by měly nabídnout velmi solidní výkon.
Nicméně ARM chce spolu se zvyšováním výkonu jít i cestou snižování spotřeby a chystané procesory se mají vyrábět již 45nm procesem a s průměrnou spotřebou kolem 300 mW. V případě plné zátěže by pak spotřeba měla vzrůst o 10-20 %, ale i tak bude nižší, než je tomu u současných ARMových čipů při částečném vytížení. Pro porovnání procesory Atom od Intelu mají i v režimu částečného zatížení spotřebu víc než 2 watty.
Zrychlení by se pak mělo příznivě dotknout i zpracování grafiky a třeba vícejádrový čip OMAP 4 z dílny Texas Instruments, který bude založený na ARM Cortex-9m má umožnit podporu pro záznam videa ve formátu 1080p, stejně jako jeho přehrávání na displejích s vysokým rozlišením.
Další možnosti se otevřou v příštím roce s přechodem na 28nm technologii, jejíž nasazení na začátek roku 2010 chystá největší nezávislý výrobce čipů, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Detaily najdete v článku TSMC: 28nm čipy přijdou již na začátku roku 2010.
Zdroj: IT News.sk