Hlavní navigace

Video: Oracle kupuje Sun (a další novinky)

30. 4. 2009

Sdílet

Oracle kupuje Sun, zakladatelé Pirate Bay půjdou za mříže a ekologický dům má za cíl neškodit ovzduší. Tohle a mnohem více z uplynulého týdne ve speciálním Světě technických pokroků na počest Dnu Země.

Svět technických pokroků - 4. týden

IDG Video

Začneme ve Švédsku, kde byl vynesen rozsudek v případu Pirate Bay ohledně sdílení dat. Městský soud ve Stockholmu vynesl rozsudek v takzvaném případu Pirate Bay, kde byly obviněny čtyři osoby za podílení se a napomáhání při porušování autorských práv. Soud shledal všechny čtyři obviněné vinnými. Čtveřice byla odsouzena k zaplacení 30 milionů švédských korun, což je asi 3,6 milionů dolarů, a k jednomu roku za mřížemi.

"Je neuvěřitelné, že jsme byli opravdu shledáni vinnými a dostali trest odnětí svobody. Je totiž celkem nezvyklé, že nás nakonec odsoudili. Rozsudek, proti kterému se již odvolali, byl předmětem zájmů několika států, protože mohl posloužit jako odstrašující příklad v boji proti pirátství." Peněžní částka 30 milionů švédských korun je čtvrtina toho, co bylo požadováno, ale odsouzení stejně nemají v plánu zaplatit.

"Dlužím vám 31 milionů švédských korun... Dělám si legraci. Od nás prostě nedostanou nic. I kdybych ty peníze měl, raději bych spálil všechno, co mám a jim nedal ani ten popel."

Již několik posledních týdnů sledujeme ze strany Sun Microsystems snahu najít kupce. Tento týden bylo rozhodnuto, že se jím za částku 7,4 bilionu dolarů stane Oracle. Díky tomuto obchodu Oracle vůbec poprvé pronikne i do oblasti hardware, zatímco jim Sun poskytne významnou část svých příjmů z prodeje serverů. Oracle od Sun také převezme Javu, technologii používanou ve většině stolních PC. Prodeje Sun klesají od vrcholu během internetového rozmachu, kdy zákazníci přešli z drahých Unix serverů na systémy x86.

Naše ekologické zpravodajství začneme v Chapel Hill v Severní Karolíně, v jednom z prvních měst, kde začali používat pouliční LED lampy. BetaLED a výrobce LED diod Cree osadili 10 lamp ve městě LED diodami, které spotřebují o 85% méně energie než klasické žárovky. Právě se můžete podívat na snímky před a po jejich nainstalování, a jak můžete vidět, mají i větší výkon. Pouliční LED lampy jsou již používány v USA, ale také v Kanadě a Itálii. LED diody neobsahují žádnou rtuť a jsou, na rozdíl od skleněných výbojek s vláknem, v pevném skupenství. Díku tomu je jejich životnost 10-12 let. Cree se o použití LED lamp snaží i v jiných městech, ale zatím neprozradil, na kolik takové lampy přijdou.

LED osvětlení je použito také v ekologickém domě, který nedávno v Tokiu otevřela společnost Panasonic. Světla mohou být automaticky řízena senzory, které měří množství dopadajícího slunečního světla a jsou uzpůsobeny tak, aby reagovaly na venkovní světelné změny. Vzadu na zahradě najdete domovní palivové články, které mísí vodík ze svítiplynu s kyslíkem ze vzduchu, přičemž vyrábí elektřinu. A na střeše domu jsou solární panely. Vyprodukovaná elektřina nemusí být okamžitě spotřebována, ale je pro pozdější využití ukládána do prototypu akumulátorové baterie z lithium-iontových článků. Osvětlení, napájení, topení a ostatní mechanismy jsou všechny součástí místní moderní sítě. Na jediné obrazovce můžete kontrolovat plyn, vodu i odběr elektřiny, abyste zjistili, kolik energie pochází ze solárních panelů a palivových článků, stav akumulátorové baterie a množství energie odebírané ze sítě.  Panasonic tento dům navrhoval pro použití za takových 3 až 5 let, takže by se tyto technologie mohly na trhu objevit celkem brzy.

Na nedávné Mezinárodní výstavě automobilů v New Yorku to vypadalo, jakoby každý výrobce přišel s jiným pohonem svých aut. Některé byly hybridní, jiné jen na elektřinu, ale pravděpodobně ze všech nejluxusnější bylo Fisker Karma.
Jde o hybridní elektrickou řadu velmi podobnou Chevroletu Volt, nebo možná dokonce dieseleové elektrické lokomotivě. Auto jede jen na elektrickou energii, ale záleží na tom, odkud se ta elektřina bere. Buď z lithium-iontové baterie, která vydrží při plném nabití tak na 50 mil, nebo z generátoru, který je roztáčen malým plynovým motorem a vydrží na dalších 250 mil.

Na střeše Karmy je zakřivený solární panel, který dobíjí baterii v autě nebo řídí kontrolní systém klimatizace. Podle společnosti by mělo auto na jeden galon paliva ujet 100 mil, ale zatím nebylo ohodnoceno Agenturou pro ochranu životního prostředí. Auto lze dobíjet ze 110 nebo 220 voltové zásuvky, přičemž ho lze nejrychleji dobít za pět a půl hodiny. Dostupné bude ve třetí čtvrtině roku 2010 za zhruba 88 tisíc dolarů.

Dalším autem, jehož střecha je vybavena solárními panely, je Toyota Prius třetí generace. Solární panely tu vlastně nejsou od dobíjení baterie, ale poslouží ve chvíli, kdy auto zaparkujete za horkého dne. Teplota uvnitř auta se může vyšplhat pěkně vysoko, takže když je venku přes 30°C, v autě může být až 60°C. Solární panel tedy zapíná ventilátor ve ventilačním systému a vyhání horký vzduch ven. Takže když se vrátíte zpět, je v autě stejná teplota jako venku a klimatizace má tím pádem snadnější práci.  Hybridní Prius 2010 má průměrnou spotřebu jeden galon na 50 mil a na trhu by se měl objevit během následujících týdnů. Zatímco Prius i Karma určitým způsobem využívají plyn, Mitsubishi iMiev běží jen na elektřinu. Miev je zkratkou pro pokrokové elektrické vozidlo od Mitsubishi a s lithium-iontovými bateriemi lze
s autem dosáhnout rychlosti až 85 mil za hodinu, což je asi 135 kilometrů za hodinu. Úplné nabití zabere asi 12 hodin. Není dobré z auta vyždímat poslední kapku elektřiny, protože byste se nedostali domů. Sedm hodin ve 220 voltové zásuvce postačí na 80 až 100 mil. Auto se dostane do prodeje asi za měsíc a bude stát 2 a čtvrt milionu jenů, což je asi 23000 dolarů. Mitsubishi ho má v plánu prodávat i v USA, ale datum zatím nebylo stanoveno.

Nadace, která se snaží snížit míru chudoby v Africe, používá solární technologii k tomu, aby pomohla ženám začít pracovat. Od června má Koinonia Foundation v plánu spustit školící program, který by vybavil okolo 70 žen zasažených genocidou v Rwandě množstvím solárních svítilen. Součástí nadačního Beacon Programu jsou LED svítilny, které obsahují 1,5W solární panel a vydrží svítit 10 až 20 hodin. Jakmile bude školení u konce, začnou ženy svítilny prodávat a za vydělané peníze budou moci poslat své děti do školy. Beacon Program také nedávno nainstaloval solární panely do škol v zemi, aby napájely počítače a osvětlení. Více informací o programu naleznete na kfaid.com.

Tady v Tokiu je oblast Ginza jednou z nejrušnějších ve městě. V ulicích je na tisíc obchodů a barů. A samotná stanice metra má 32 východů, takže najít tu správnou cestu může být někdy docela problém. Nyní však přichází na pomoc moderní technika. Ve stanici byly umístěny dvě 47" dotykové LCD obrazovky, které vyvinula společnost Hitachi. Standardně ukazují mapu oblasti a po stranách lze vybírat z nejnavštěvovanějších míst. Stačí jeden dotek a mapa je pokryta ikonkami s popisky o jejich poloze. Klepnete na ikonku a vyznačí vám cestu, kterou se na požadované místo dostanete.

A to není všechno. Stačí pár dalších klepnutí a můžete informace z tabule přenést do svého mobilu, tedy pokud podporuje Felica RFID standard, který byl v těchto dnech vložen do většiny nových telefonů v Japonsku. Pokud znáte adresu, stačí ji jen zadat a ihned zjistíte, jakým směrem se dát. Obě obrazovky budou ve fázi testování až do konce června.