V roce 1993 byla Visa konec konců první z platebních sítí, která využila neuronové sítě k výpočtu rizika transakcí – v době, kdy AI a strojové učení veřejnost znala maximálně tak ze sci-fi filmů.
S každou transakcí se systém postupně za těchto 26 let zlepšoval – a se 127 miliardami transakcí, které minulý rok Visa zpracovala, není výsledné číslo zrovna malé. Schopnost systému rozpoznat rizikovou nebo podvodnou platbu je nyní tak dobrá, že Vise a jejím zákazníkům ročně zachrání 25 miliard dolarů – nebo spíše zabrání podvodným transakcím v takové výši.
Podle vyjádření firmy nezná AI jména jednotlivých účtů nebo co bylo nakoupeno, ale bere v úvahu předchozí aktivitu a vzorec, podle kterého nakupují. Učí se tak, jak vypadá typické chování kupujícího a sestavuje profil podle předchozích transakcí.
Chování zákazníků Visa je následně seskupeno do klastrů – „tito kupují po práci benzín“ nebo „tito platí telefonem za cestu vlakem“ a podobně; a pokud se transakce příliš odchýlí od norem, AI je označí jako vysoce rizikové.
Riziko se hodnotí pomocí více než 500 faktorů, které jsou sdíleny s finanční institucí koncového držitele účtu – ta následně rozhodne, zda transakci přijmout nebo odmítnout, případně s ní udělat cokoliv dalšího.
AI zároveň zlepšila důvěru, kterou finanční instituce mají v identifikaci dobrých transakcí, a to i v případě, že je udělají noví nebo občasní nakupující; to snižuje riziko zamítnutí pravých transakcí.
AI poskytuje Visa pomocí služby Visa Advanced Authorisation, používá ji přes 8 000 finančních institucí ve 129 zemích. Míra rizika je bankám zasílána za dobu přibližně jedné jediné milisekundy.