Víte, co je umělá inteligence? 74 % našich čtenářů věří, že ano

3. 1. 2020

Sdílet

 Autor: @ knssr - Adobe Stock
Pod AI se skrývá těžko uvěřitelné množství technologií, od těch, co tam bezpečně patří, až po ty, které si tam vložila mysl médií a firem.

Samotná definice mluví hlavně o inteligentních agentech, zařízeních schopných detekovat okolní prostředí a podle něj zareagovat.

Jenže pojem samotný se postupem času výrazně rozšířil a firmy dnes za umělou inteligenci označují prakticky všechno. AI si prochází různými částmi hype křivky, někdy se do něj vkládá veškerá naděje budoucnosti, jindy jde jen o překonaný koncept.

Realitou ale je, že AI tak, jak ho vnímá veřejnost, je dnes všudypřítomné. Je v mobilech, zařízeních, chatbotech, robotech… a z části jimi je – opět záleží jen na tom, koho se zeptáte na definici.

Algoritmy, multiagentní systémy i roboti

74 % našich čtenářů si je jistých, co se skrývá pod názvem umělá inteligence a 21 % si myslí, že to ví, ale není si jistá. Pouze 5 % uvádí, že jde o nejasný pojem.

Velká jistota čtenářů je bezpochyby způsobena odborným zaměřením AI Worldu, i tak jde ovšem o vysoké číslo.

Uveďme si proto přehledně, co se nejčastěji ve firemním a byznysovém prostředí pod pojmem AI skrývá.

  • Algoritmy. Strojové učení nebo neuronové sítě běžně média a PR označují za AI, resp. za jeho podsoučásti.
  • Optické rozpoznávání znaků, zpracování přirozeného jazyka, reprezentace znalostí.
  • Robotika – ta je klíčová, AI a robotika jsou dnes provázané zcela neoddělitelně.
  • Multiagentní systémy.
  • Samořiditelné automobily, drony – ty AI využívají z vícero hledisek.
  • Chatboti a porozumění lidské mluvě celkově.
  • Automatizace a robotická automatizace, RPA a podobně. Často nejde striktně o AI, ale běžně se pod ni řadí.
  • Data mining, big data, procedurální generování obsahu, AI ve videohrách.
  • Obecná umělá inteligence – zatím nedosažitelný cíl, pod kterým si nejvíce představujeme skutečnou, samostatnou AI typu filmového Skynetu.
  • Rozpoznávání obličeje, otisků prstů apod.; biometrie jako taková.
  • Velká část softwaru.

To je jen malý výčet toho, co firmy mají tendenci označovat za AI nebo využívání AI. Velmi běžně to jde zjednodušit na „používáme algoritmy související se strojovým učením nebo internet věcí? Používáme AI.“.

Nejde o nic výjimečného. Zda je to tak dobře, to těžko posoudit.

Co je nové, to je AI. Co už používáme je jen technologie

Fascinující je také tzv. AI efekt. Ten značí, že lidé považují za AI to, co ještě nebylo provedeno; naopak to, na co jsme si zvykli, už pro nás umělou inteligencí není. Když je to běžné, stane se to pouze výpočtem, softwarem nebo algoritmem.

Jak vidíte, pod AI jde dnes schovat skoro vše. I proto se na AI Worldu věnujeme poměrně širokému spektru byznysově relevantních informací, které jsou důležité nejen pro vaši informovanost, analýzy a rozhodovací schopnost, ale také pro svou prostou zajímavost.

bitcoin školení listopad 24

V rámci AI tak pokrýváme také robotiku, digitalizaci, výzkumy a vědecké studie, nejmodernější počítačovou vědu jako jsou kvantové počítače či superpočítače, e-sporty, různé AI aplikace a samozřejmě bezpečnost, v níž dnes hraje umělá inteligence prim.

A už dnes vám mohu prozradit, že letos se dočkáte ještě více AI novinek než v minulém roce, kdy jsme AIWorld úspěšně spustili. Na nový rok oslavil AIW první rok své existence a nám nezbývá než poděkovat vám, čtenářům, za vstřícnost a zájem, který jste o náš web projevili. Doufáme, že si vaši přízeň zachováme i na další rok – nebo spíše, na další desetiletí.