Víte, jak otestujete a případně vyměníte baterii na základní desce vašeho počítače?

28. 12. 2023

Sdílet

 Autor: PCWorld s využitím DALL-E
Baterie na základní desce bývá často přehlíženou, nicméně velmi důležitou komponentou počítače. Na základní desce je trochu ukrytá – v počítači totiž slouží jako nouzový zdroj napájení pro BIOS.

Pokud úplně odpojíte počítač od napájení, tj. když vytáhnete zásuvky vedoucí ke zdroji v počítači ze zásuvky, dostane se ke slovu baterie, která se nachází přímo na základní desce – jejím úkolem je zajistit napájení paměti CMOS (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor), ve které je uložena konfigurace rozhraní UEFI nebo staršího rozhraní BIOS. Problém je v tom, že i tato baterie, i ta nejspolehlivější, má jen omezenou životnost. Postupem času se kapacita baterie napájející paměť CMOS snižuje, až dojde na to nejhorší, tj. že se baterie úplně vybije.

Pokud dojde k úplnému vybití baterie, nedokáže paměť CMOS po jednotlivých odpojeních počítače od napájení udržet vámi nastavenou konfiguraci rozhraní UEFI či BIOS, což vede ve výsledku k resetování konfigurace rozhraní UEFI či BIOS. Drsné, že? Této mezní situaci se samozřejmě dá zabránit – stačí baterii napájející paměť CMOS pravidelně kontrolovat. V této souvislosti máme pro vás dobrou zprávu – ke kontrole baterie nebudete potřebovat žádné speciální vybavení.

Nejjednodušším způsobem, jak baterii otestovat, je jednoduše odpojit počítač na noc od napájení. Pokud po vás počítač druhý den ráno nebude vyžadovat nastavit datum a čas, a pokud se vám operační systém na vašem počítači taktéž spustí bez problémů, je s nejvyšší pravděpodobností baterie v pořádku.

Pokud je však nutné datum a čas konfigurovat při každém spuštění počítače nebo pokud zjistíte, že je nastavení systému BIOS ve výchozí konfiguraci, je čas na výměnu baterie.

Rozhraní BIOS nebo UEFI dokáže uchovat svoji konfiguraci a údaje, jako je datum a čas, jen díky přítomnosti baterie napájející paměť CMOS. Pokud se baterie vybije, veškerý obsah této paměti CMOS se vymaže.

Samotná výměna baterie je ve většině případů velmi jednoduchá. Stačí na základní desce najít baterii napájející paměť CMOS a máte z poloviny vyhráno: Jedná se o knoflíkovou baterii stříbrné barvy a často ji najdete hned vedle hlavního slotu rozhraní PCIe.

Samotnou baterii vyjmete a následně vyměníte pouhým lehkým stiskem sponky, která baterii drží na místě. Naprostá většina soudobých základních desek používá baterii CR2032, kterou naprosto bez problémů koupíte za pár korun. Nicméně může se sát, že právě vaše deska bude používat baterii jinou – proto je třeba si před koupí nové baterie zkontrolovat, jaký typ baterie vlastně na počítači na základní desce máte.

U notebooků je tomu bohužel naopak – tam naopak může být výměna baterie napájející paměť CMOS komplikovanější, což platí zvláště pro nové modely notebooků. Baterie je v nich často dobře skrytá nebo dokonce umístěná na spodní straně základní desky, kam se často poměrně obtížně dostává. V takovém případě vám doporučujeme, abyste notebook odnesli do servisního střediska, kde výměnu baterie provedou.

bitcoin_skoleni

Některé modely notebooků, zejména ty tenčí, dále pak zařízení typu dva v jednom, dále ultrabooky, prémiové notebooky či MacBooky, žádnou baterii napájející paměť CMOS na základní desce nemají. K napájení paměti CMOS pak používají hlavní baterii, popřípadě se stejně jako třeba MacBooky, spoléhají na malý kondenzátor podporovaný hlavní baterií, který zajistí uložení data, času a dalších nastavení rozhraní UEFI či BIOS.

I přesto, že je baterie CMOS poměrně nenápadnou součástí počítače, není o to méně důležitá, protože hraje v bezproblémovém chodu počítače poměrně zásadní roli. Pokud se tedy váš počítač začne chovat divně, nezapomeňte ji zkontrolovat.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.