Hlavní navigace

Vyberte to nejlepší řešení DaaS

Sdílet

 Autor: © vege - Fotolia.com
S budoucností práce, která se stěhuje z kancelářských prostor do domovů, začíná stoupat atraktivita řešení DaaS (desktop jako služba).

Kvůli pandemii už není práce z domova vzácností a výjimečnou možností pro pár pracovníků. Je to běžná firemní praxe. Zeptejte se společností Google, Facebook, Netflix nebo různých úřadů. Všichni buď zpožďují znovuotevření kancelářského provozu, nebo přecházejí na vzdálenou či hybridní práci.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

S touto transformací pracovního prostředí se také mění prostředí desktopů. Před desítkami let se při práci ve firmách používaly hloupé terminály připojené k mainframům. Potom se před čtyřiceti lety přešlo na stolní počítače. A i když jsou dnes stále na stolech PC, podniky se stále častěji vracejí zpět k centralizovanému modelu.

Současné počítače se systémem Windows se stále častěji využívají pro software nabízený jako služba (SaaS, Software as a Service), například Microsoft 365/Office 365 nebo Google Workspace, a sady kancelářského softwaru starého typu, jako např. Office 2019, WordPerfect Office nebo LibreOffice se upozaďují.

Podle údajů společnosti Statista o podílu na trhu softwaru pro kancelářskou produktivitu se  tyto aplikace hostované ve vlastní infrastruktuře už téměř neprodávají. Microsoft 365/Office 365 má 47,5 % trhu a rodina aplikací Google má 44,56 %.

Dalším přirozeným krokem ve vývoji IT je přesunout do cloudu nejen software pro produktivitu, ale také samotný desktop.

Proč? Protože stejně jako cloudová forma aplikací je pro firmy z finančního hlediska lepší než staré modely, totéž platí pro DaaS. Nebo jak by mohl říct váš finanční ředitel: DaaS mění investiční výdaje (vydávané za trvalé licence) na provozní náklady za předplatné.

Například pro běh Windows 11 bude většina uživatelů potřebovat zcela nové počítače. Pokud se však rozhodnete použít novou, snadno použitelnou službu DaaS Microsoft Windows 365 Cloud PC, můžete ji nadále využívat na svém současném hardwaru.

Nový iPhone 14 leak ukazuje to dobré, horší i zvláštní. Přijde v polovině září Přečtěte si také:

Nový iPhone 14 leak ukazuje to dobré, horší i zvláštní. Přijde v polovině září

Řešení DaaS navíc omezuje náklady na údržbu systému, jako jsou zálohování, aktualizace softwaru a zabezpečení. O to všechno se stará váš poskytovatel DaaS. Znovu lze konstatovat, že tyto výhody jsou v případě vzdálené práce ještě větší.

Škálovatelnost je už dlouho největším prodejním argumentem cloudu. Totéž platí i pro DaaS. V případě nabídek DaaS nezáleží na tom, jaký hardware váš personál pracující z domova používá. Přestože třeba nebudete chtít využívat Windows 365 ze zařízení iPhone, iPad či těch s Androidem, možné to je.

To ukazuje další důvod, proč dává DaaS dokonalý smysl pro vzdálenou pracovní sílu. Na rozdíl od konfigurace standardního kancelářského počítače PC, když například dojde k usmažení počítače úderem blesku, uživatel potřebuje pro pokračování v práci jen jakýkoli jiný funkční počítač libovolného typu. Obnova po havárii je integrovaná.

Jak vybrat Windows DaaS

Váš firemní software, který již používáte, by měl být vaším vodítkem při volbě cloudového desktopu. Přestože Windows DaaS nabízí řada velkých a menších dodavatelů, pro většinu pracovišť využívajících primárně Windows bude nejlepší volbou některá z následujících tří nabídek:

·        Citrix Workspace

Citrix nabízí vzdálené desktopy MS-DOS a Windows od roku 1992. Díky desítkám let těsné spolupráce s Microsoftem funguje řešení Workspace opravdu velmi dobře. Pro dobrou funkčnost je ale potřeba využívat jako klienty počítače se systémem Windows.

Jednou z hlavních výhod je, že můžete udržovat bezpečnost na vzdálených systémech pomocí komplexního kontextového zabezpečení. Jde především o přístup zero trust, který chrání uživatele, skupiny uživatelů i klientskou platformu. Z hlediska uživatele jsou tyto obrany transparentní a pro uživatele představují maximální jednoduchost.

K efektivnímu propojení desktopu s protějškem virtuálního serveru využívá Citrix své proprietární protokoly HDX a ICA. To optimalizuje síťový provoz, tak aby aplikace nejvíce náročné na kapacitu sítě, například hovory přes Zoom, dostaly velkou část dostupného pásma.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Z tohoto důvodu si uživatelé Workspace často stěžují, že je většina běžných problému spojená se sítěmi. Konkrétně mají lidé zkušenost, že velká latence často způsobí selhání aplikace a někdy i úplné odpojení desktopu. Pomalé spouštění desktopové relace, které se jako nepříjemnost objevilo v osmdesátých letech, je tedy realitou i v současnosti.

Přesto však platí, že pokud chcete vyzkoušené a nefalšované řešení desktopů pro firmu, zaslouží si Workspace vaši pozornost.

Využívání Citrix Workspace je podmíněné licencováním minimálně pro 25 uživatelů. Přestože můžete začít na pouhých dvou dolarech za uživatele měsíčně, budete z praktických důvodů nakonec pravděpodobně volit variantu Workspace Premium s cenou osmnáct dolarů za uživatele měsíčně.

Jak uvidíte u všech nabídek DaaS, ceny se liší velmi výrazně podle počtu licencí a úrovně služeb, které chcete využívat.

·        Azure Virtual Desktop

Microsoft má své nabídky DaaS již dlouho. Původní byla Terminal Server (založená na řešení Citrix WinFrame), nejnovější možností je pak Azure Virtual Desktop.

Jde o komplexní řešení desktopu a SaaS založené na cloudu Azure. Nabízí zjednodušenou správu a více relací desktopů Windows 10 a je optimalizované pro aplikace Microsoft 365 pro podniky (dříve Office 365 Pro Plus). Přístup je možný z mnoha operačních systémů včetně Windows, macOS, iOS a Android.

Pro správu se používá Azure Portál. Odtud můžete nasadit nové aplikace, změnit nastavení sítě a upravit  zabezpečení. Azure Virtual Desktop je však obtížné nastavit a spravovat. Pokud půjdete touto cestou, budete potřebovat zdatné správce pro systém Windows. A dokonce i v takovém případě budete muset zdolat náročnou křivku učení.

Proč byste to měli udělat? Protože Azure Virtual Desktop nabízí vynikající zabezpečení, a jakmile zvládnete jeho správu, budete mít skvělou kontrolu nad svými desktopy.

Nasazení AI nemusí znamenat vyšší spotřebu elektřiny Přečtěte si také:

Nasazení AI nemusí znamenat vyšší spotřebu elektřiny

Důvodem k opatrnosti je složitost cen Windows DaaS. Je pravda, že pokud disponujete Microsoft 365 nebo Windows Enterprise, máte bezplatný přístup k řešení Windows Virtual Desktop pro každého uživatele, ale to je jen začátek. Musíte mít také Azure Active Directory, virtuální počítače, cloudové úložiště a sítě. To je mnoho komponent a žádná z nich není levná.

Kolik vás to bude nakonec stát? Začněte prozkoumáním podrobností o cenách pro Azure Virtual Desktop a poté použijte kalkulátor cen pro Azure. Varování: bude to hodně práce. Možná budete chtít využít pomoc nějakého poskytovatele spravované služby (MSP) pro Azure Virtual Desktop.

Pokud však máte personál s potřebnými znalostmi pro Windows DaaS a chcete naprostou kontrolu nad vzdálenými desktopy, potom Azure Virtual Desktop za váš čas i peníze stojí.

·        Windows 365 Cloud PC

Co když ale nemáte ve svém týmu osobu s certifikátem Azure Virtual Desktop specialist? Microsoft má řešení i pro takové případy: Windows 365 Cloud PC.

V tomto případě Microsoft nastaví Windows 365 za vás. Můžete kontrolovat škálování instancí Windows 365 a monitorovat výkon Cloud PC, ale nemusíte být Azure solutions architect expert, abyste mohli vytvořit a spravovat nová virtuální Cloud PC.

Zásadním rozdílem mezi oběma nabídkami Microsoft DaaS je, že Azure Virtual Desktop je optimalizovaný pro flexibilitu, zatímco Windows 365 se zaměřuje na snadnost použití.

Také ceník pro Windows 365 je výrazně jednodušší, přestože je stále velmi flexibilní. Konfiguraci můžete změnit kdykoliv. Můžete tedy přidávat či odebírat zdroje podle potřeby, a tím měnit cenu svého měsíčního předplatného.

Windows 365 můžete využívat v prohlížeči na prakticky libovolném operačním systému. Pro nejlepší výsledky je však potřebné použít klienta vzdálené plochy (Microsoft Remote Desktop), kterého lze stáhnout přes informační a řídicí panel (dashboard) Windows 365. K dispozici jsou aplikace pro Windows, MacOS, iOS i Android.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Windows 365 Cloud PC ale není pro každého. Pokyny Microsoftu pro dimenzování počítačů Cloud PC doporučují při scénáři práce z domova konfiguraci alespoň dvou jader procesorů a 8 GB RAM pro virtuální počítač.

Při ceně 41 dolarů měsíčně se cena nemusí menším firmám vyplatit. Větší organizace čelící potřebě nákupu, dopravy a podpory více spravovaných podnikových počítačů mohou dosáhnout úspor.

  • Další možnosti

Přestože jsou Citrix Workspace, Azure Virtual Desktop a Windows 365 Cloud PC hlavní možnosti, existují ještě další. Patří mezi ně Amazon WorkSpaces a VMware Horizon Cloud Service.

Amazon WorkSpaces je proprietární služba cloudového desktopu. Běží v rámci Amazon VPC (Virtual Private Cloud). Na této platformě můžete spustit desktopy Windows a Linux na široké řadě virtuálních konfigurací hardwaru a úložišť. Ve výchozím stavu se připojujete pomocí protokolu Teradici PC-over-IP (PCoIP) nebo prostřednictvím Amazon WSP (WorkSpaces Streaming Protocol).

Virtuální desktopy můžete používat přes Windows, macOS, z počítačů se systémem Ubuntu Linux, chromebooků, iPadů, tabletů Amazon Fire, tabletů s Androidem a také z podporovaných webových prohlížečů. Aplikace a data uživatelů zůstávají perzistentní, takže lze snadno přecházet mezi zařízeními bez ztráty vykonané práce.

Desktopy Amazon WorkSpaces se nabízejí v sedmi základních balíčcích a cenových úrovních – Value, Standard, Performance, Power, PowerPro, Graphics a GraphicsPro. Ceny za desktopy Windows 10 začínají na 7,25 dolaru měsíčně + 22 centů za hodinu (nebo paušál 25 dolarů měsíčně) v případě WorkSpace s licencí Windows 10 Enterprise, nebo za 7,25 dolaru měsíčně + 17 centů za hodinu (či paušál 21 dolarů měsíčně), pokud použijete vlastní licence.

Ceny za linuxový desktop začínají na 7,25 dolaru měsíčně + 17 centů za hodinu či za paušál 21 dolarů měsíčně.

Nabídka VMware Horizon Cloud DaaS obsahuje virtuální desktopy Microsoft Windows, které lze provozovat pomocí služby VMware Cloud na platformách AWS, Azure, Google Cloud, IBM Cloud či na jiném partnerském cloudu VMwaru. VMware však není Microsoft Cloud Solution Provider (CSP), což znamená, že neprodává licence Windows.

Virtuální desktopy Windows od VMwaru můžete využívat přes různé platformy koncových uživatelů. Patří mezi ně počítače Windows, Mac, tablety a chytré telefony.

Na přístupu společnosti VMware je jiné to, že separuje komponenty desktopu i aplikace a spravuje je nezávisle. Horizon je následně podle požadavku zpřístupní tak, že se tím vytvoří individuálně přizpůsobený uživatelský pracovní prostor.

Když se uživatel přihlásí, může dojít k sestavení virtuálního desktopu v reálném čase zkombinováním okamžitého klonu předlohy (zlatá bitová kopie virtuálního počítače) s profilem uživatelského prostředí a jedné nebo více kontejnerizovaných aplikací, které se samy připojí, ale ve virtuálním počítači nejsou nainstalované.

Z perspektivy uživatele to vypadá jako perzistentní desktop, ale samotný desktop zaniká při odhlášení. Když se pak lidé přihlásí, desktopy se znovu automaticky vytvoří.

Nereálná skutečnost: Nenechte si rozkazovat syntetickým šéfem Přečtěte si také:

Nereálná skutečnost: Nenechte si rozkazovat syntetickým šéfem

VMware nabízí Horizon prostřednictvím jednorázově zaplacených licencí. Nabídka začíná balíčkem VMware Horizon Standard pro deset uživatelů za 3 116 dolarů. K dispozici jsou také balíčky se 100 uživateli.

Na pozadí Chrome OS

Podle tržního podílu zjištěného společností IDC pro rok 2020 se Chrome OS poprvé stal druhým celosvětově nejoblíbenějším desktopovým operačním systémem s 10,8 %, tedy s náskokem 3,3 procentního bodu před MacOS. A protože podíl MacOS také rostl, stoupá podíl Chrome OS na úkor Windows.

Přestože je zde řešení DaaS již desítky let, až s příchodem chromebooků od Googlu před více než deseti lety začal být tento koncept zaměřený výhradně na firmy dostupný také pro každého a odkudkoli.

Chromebooky představují nejlevnější způsob, jak nasadit kompletní softwarové/hardwarové podnikové řešení DaaS. Chromebooky také přesvědčily lidi, aby začali používat DaaS.

Například všichni vědí, že když váš firemní chromebook přejede náklaďák, můžete použít školní chromebook svého dítka a během minuty můžete pracovat. Jen si něco takového zkuste s libovolným notebookem s Windows.

Nabídkou bezplatných verzí většiny svých služeb si Google také vytvořil a připravil komunitu pro své nabídky Google Workspace. Pokud váš personál umí pracovat s Dokumenty Google a Gmailem, je připraven používat i Workspace.

Můžete se do nekonečna dohadovat, zda jsou funkce Workspace lepší než funkce sady Microsoft 365, ale nikdo nezpochybňuje, že jsou srovnatelné.

Google Workspace můžete samozřejmě používat na libovolném zařízení schopném prohlížet weby. Nejlépe funguje s webovým prohlížečem Chrome, ale teď, když je téměř každý prohlížeč založený na jádru Chromium, už to není podstatné.

„Zuckerberg je manipulativní slizoun,“ tvrdí jeho vlastní umělá inteligence Přečtěte si také:

„Zuckerberg je manipulativní slizoun,“ tvrdí jeho vlastní umělá inteligence

Je pravda, že Workspace funguje ještě lépe při použití chromebooků, ale Google (koupí společnosti Neverware a jejího produktu CloudReady, který je klonem Chrome OS) umožňuje přetvořit jakýkoli starý počítač na pracovní stanici Chrome OS.

Ceny za Workspace jsou velmi přímočaré (na rozdíl od rodiny Windows). Začínají na šesti dolarech měsíčně za uživatele a končí na osmnácti dolarech za uživatele. Pokud si přejete neomezené úložiště, existují i vyšší cenové hladiny.

Linuxové desktopy ve službě Shells

Kdo používá desktopový Linux? Zdá se, že jeho celkový podíl na trhu zřejmě nevyroste nad 2 %, ale desktopový Linux – v podobě distribucí Ubuntu, Mint, Debian a ostatních – má své místo například u vývojářů softwaru či u nadšenců z celého světa. Shells je nový start-up pro DaaS, který velmi zjednodušuje používání desktopového Linuxu v cloudu.

Linux bylo vždy možné používat vzdáleně. Je to součást jeho unixové DNA. Pokud však chcete používat linuxové virtuální počítače bez správy serveru, nabízí vám Shells alternativu, kterou je snadné nasadit, spravovat a používat.

Shells využívá pro své rozhraní webové prohlížeče. Můžete tedy používat desktopy z libovolného zařízení schopného pracovat s webem. Můžete dokonce použít i chytrý televizor s klávesnicí a myší.

Společnost nabízí několik distribucí Linuxu včetně populárních distribucí Debian, Mint a Ubuntu. V současnosti ale není v nabídce Red Hat ani Fedora Workstation. Shells také nabízí podporu (v betaverzi) pro Windows 10 Pro a Android.

Pro uživatele s omezeným rozpočtem může být Shells zajímavou variantou pro své ceny. Nejlevnější roční předplatné, Shells Basic, stojí jen 9devět dolarů měsíčně. Tento cloudový desktop nabízí jedno procesorové jádro, 40GB úložiště a 2 GB paměti. Pro nasazení Windows by tato konfigurace byla příliš slabá, pro firemní linuxové desktopy je to více než dostačující.

Pro vývojáře a náročné uživatele je k dispozici roční plán Shells Pro, ve kterém za 25 dolarů měsíčně dostanete virtuální desktop se čtyřmi jádry CPU, 160 GB úložiště a 8 GB paměti. To je více než dostatečná kapacita, aby mohli uživatelé Linuxu seriózně pracovat.

A konečně, Shells nabízí bezplatné denní zálohování pokrývající až sedm dní. Je to pěkná malá funkce a na mnoha dalších platformách DaaS byste si za ni museli připlatit.

Pro uživatele Linuxu se Shells finančně vyplatí. Může být také zajímavým řešením pro případy, kdy je potřebných jen pár virtuálních desktopů Windows.

Kupte si Intel, levnější už nebude. Naopak bude zdražovat Přečtěte si také:

Kupte si Intel, levnější už nebude. Naopak bude zdražovat

Nejlepší volba?

Stále existují situace, kdy DaaS není vhodným rozhodnutím. Pokud kancelář či zaměstnanci stále živoří na linkách s rychlostí připojení k internetu do 10 Mb/s, není pro vás DaaS vhodné. Pro mnoho firem však je DaaS dobrým řešením s ohledem na množství vzdálených pracovníků a rostoucím počtem bezpečnostních hrozeb.

Někteří uživatelé budou ke své práci samozřejmě vždy potřebovat plnohodnotné desktopové počítače – například producenti multimédií zpracovávající video a zvuk, grafičtí návrháři apod. Ale v případě obyčejné kancelářské práce? Pro tyto případy je DaaS velmi smysluplné řešení.

bitcoin_skoleni

Volba vhodného řešení DaaS závisí také na aktuálním stavu vašeho zaměření a vybavení. Kanceláře orientované na platformu Microsoft by měly uvažovat o nabídkách Windows 365 Cloud PC, Citrix Workspace a Azure Virtual Desktop, a v případě, že žádná z nich nevyhovuje, teprve pak hledat další alternativy.

Uživatelé platforem Google i Microsoft hledající nejlevnější řešení by měli přezkoumat nabídky Chrome OS a Google Workspace. A nakonec, pokud chcete vyzkoušet něco cenově dostupného a velmi bezpečného, zkuste linuxové desktopy v cloudové službě Shells.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.