Využití IBM HW pro kontejnerizovaná prostředí

7. 12. 2022

Sdílet

 Autor: TD SYNNEX
Kontejnerizace je jedním z velkých témat, která rezonují světem IT.

Konceptem navazuje na virtualizaci, na rozdíl od ní však neposkytuje virtuální HW operačním systémům, ale vytváří prostředí pro běh samotných aplikací v takzvaných kontejnerech. Jsou zde společné rysy, ale také značné rozdíly.

Virtualizace – na fyzický server se nainstaluje hypervizor, který umožní vytvářet a spouštět jednotlivé virtuální stroje, přičemž každý takovýto stroj má vlastní operační systém. Kvůli tomu vznikají poměrně vysoké režijní náklady.

Kontejnerizace – všechny stroje využívají jeden operační systém, mají společné zdroje a knihovny. Tím se režijní náklady na výpočetní výkon fyzického stroje razantně snižují.

Výhody kontejnerizace

  • Přenositelnost – nasazení v jakémkoliv prostředí (on-premise, hybrid, cloud)
  • Izolace od okolního prostředí (bezpečnost – každý kontejner je samostatně fungující jednotka)
  • Rychlé spouštění kontejnerů oproti virtuálním či fyzickým serverům
  • Škálování kontejnerů (rychlá a pružná reakce na stoupající/klesající zátěž)

Nevýhody kontejnerizace

  • Bezpečnostní problémy (kontejnerizace je stále poměrně nová technologie)
  • Kontejnery mohou být pomalejší v porovnání s klasickou serverovou architekturou
  • Ukládání dat je poměrně komplikované. Vzhledem k tomu, jak byly kontejnery navrženy, se s daty v kontejnerech nepočítalo. Proto je nutné data jako taková ukládat mimo ně. Pokud by byla data uložena v kontejneru, při jeho vypnutí o všechny přijdeme. Zároveň je třeba zajistit jejich maximální dostupnost a konzistenci.

Při vytváření kontejnerizovaného prostředí musíme navíc umět řešit tyto problémy:

  • Instalace a správa kontejnerizačního klastru (vyžaduje množství IT zdrojů)
  • Lifecycle management kontejnerizačního klastru (vyžaduje nové znalosti na straně IT)
  • Správa, management a zajištění konzistence dat v kontejnerizovaném prostředí (možnosti se neustále vyvíjejí, jak se hledají efektivní způsoby a technologie, jak na to)
  • Přenést data efektivně a bezpečně do kontejnerizovaného klastru
  • Zálohování kontejnerů a dat
  • Přechod z POC do reálného nasazení

Řešení IBM: Cloud Pak a Spectrum Fusion

Pokud hledáte spolehlivé řešení, které usnadní vstup do světa kontejnerizace, nabízí IBM řešení postavené nad kontejnerizační platformou Red Hat OpenShift. Pro aplikační část je to rodina produktů IBM Cloud Pak (www.cloudpak.cz), pro infrastrukturální oblast pak IBM Spectrum Fusion.

IBM Spectrum Fusion je kontejnerově nativní platforma datových služeb pro Red Hat OpenShift a IBM Cloud Paks (jednoduché nasazení a správa). Jak již bylo zmíněno, jedním z největších úskalí při kontejnerizaci je správa dat. Klienti se často uchylují k „ad hoc“ taktikám správy dat, jako je např. vytváření kopií ze serverů do místního kontejnerového úložiště. Takový přístup ale nelze považovat za koncepční a ztěžuje zodpovězení jednoduchých otázek jako přístup k datům, ochrana dat či zajištění jediného důvěryhodného zdroje dat. IBM Spectrum Fusion představuje komplexní řešení problémů se správou dat využívající mimo jiné technologii IBM Spectrum Scale pro zajištění jejich konzistence a dostupnosti.

Autor: TD SYNNEX

Tři možnosti nasazení

IBM Spectrum Fusion nabízí hned tři možnosti nasazení:

IBM Spectrum Fusion HCI (hyperkonvergovaná infrastruktura)

Rychlý a snadný způsob, jak nasadit IBM Spectrum Fusion. Jde o optimalizovanou hardwarovou konfiguraci, která je vystavěna na storage platformě s nezbytnými prvky pro kontejnery a hybridní cloud. Toto řešení se dodává předpřipravené a přednastavené, a je tudíž připraveno k okamžitému použití.

IBM Spectrum Fusion (on-premises)

Softwarově definované úložiště s prvky ochrany, replikace, zálohování a ukládání. To vše můžete provozovat na existujícím hardwaru. 

IBM Spectrum Fusion (on public cloud)

Softwarově definované úložiště s prvky ochrany, replikace, zálohování a ukládání. To vše můžete provozovat u public cloud poskytovatele (IBM, Google, Microsoft, Amazon).

Takovéto prostředí pak lze snadno spravovat pomocí jednotného managementu, ať skrze webové rozhraní či pomocí skriptů díky Kubernetes native APIs. Stejně tak je i přirozená spolupráce s dalšími produkty z rodiny IBM Spectrum.

ICTS24

Pokud tedy uvažujete o vstupu do kouzelného světa kontejnerizace a hledáte k tomu správného partnera, s produkty IBM Cloud Pak a IBM Spectrum Fusion určitě neuděláte chybu.

Autorem článku je Zdeněk Apt, IBM data solutions architect v TD SYNNEX.

Autor článku