Pravidelný průzkum kariérního portálu StartupJobs už od roku 2019 sleduje růst či pokles mzdových ohodnocení v administrativě, kreativě, managementu, obchodu a především analytice a u vývojářských a nevývojářských pozic v IT. Kromě rozdílů v platech juniorních a seniorních pracovníků od loňského roku uvádí také vývoj platů u mediorů, který je ukazatelem možného růstu platů s přibývajícími zkušenostmi. Sleduje také, jak se mění výše požadované a akceptovatelné mzdy.
Odpovídá vaše mzda zde zveřejněným rozpětím?
Z aktuálních výsledků vyplývá, že mzdy na většině pozic sice rostou, ale v kontextu s inflací jen mírně. Výjimku tvoří mzdové ohodnocení juniorních vývojářů, jehož hodnota v mediánu od roku 2019 stabilně zůstává na 40 tisících korunách.
V analytice mzdy od roku 2019 postupně narůstají, oproti roku 2022 vyrostla mzda ze 49 tisíc na 52 tisíc. U juniorních pozic v IT, které se nezabývají vývojem, v loňském roce došlo k poklesu výše odměn ze 40 tisíc na 38 tisíc, v letos se však opět vyhoupla na původních 40 tisíc.
Lidé v IT profesích pořád berou nejvíc
Nejvíce rostou platy seniorním pracovníkům ve vývojářských pozicích. Jejich mzda v mediánu ještě v roce 2021 dosahovala 90 tisíc korun, v roce 2022 už to bylo 102 500 korun a letos se částka vyšplhala až na 120 tisíc korun. Oproti tomu seniorním pracovníkům na nevývojářských pozicích oproti roku 2022 plat mírně klesl, a to ze 110 na 100 tisíc korun.
Juniorní pracovníci ve vývoji i v dalších oblastech IT mají podle platů mediorů poměrně vysokou šanci na rychlý růst mezd. Mediorům ve vývoji narostl za poslední rok plat ze 60 na 70 tisíc, mediorům mimo vývoj pak z 55 na 60 tisíc korun měsíčně.
V roce 2022 dosáhli na mzdu překračující hranici 100 tisíc korun i seniorní pracovníci v managementu, které portál také sleduje. Letos však takové platy pobírají pouze seniorní pracovníci v IT profesích.Podle výše mzdového hodnocení lze sledovat, po jakých pozicích je aktuálně poptávka.
Největší zájem budí mezi uchazeči o práci právě vývojářské pozice. Hlásí se na ně třetina uchazečů kariérního portálu StartupJobs. Nejčastěji, v 16 % případů, se vývojáři hlásí na pozice frondend kodérů, necelých 15 % pak hledá pozice backendové. Třetí místo u uchazečů obsadilo testování, na které se hlásí 10,66 % zájemců.
Dva obory od počátku roku zaznamenaly silný růst zájmu uchazečů – o 70 % vzrostla poptávka po pozicích v AI a asi pětinásobně stoupl zájem o no-code pozice.
Dalším trendem, který z průzkumu StartupJobs vyplývá, vychází z rozdílů mezi požadovanou a akceptovatelou výší mezd. Největší rozdíl v očekávání byl letos patrný u seniorních vývojářských i nevývojářských IT pozic, nejmenší u juniorů v obchodu a managementu či u mediorů v marketingu.
Data ukazují, že například v analytice si uchazeči o práci říkají o 5 tisíc korun více než loni a jejich plat se podle hodnot v medianu zvýšil o 3 tisíce. Junioři mimo vývoj požadují oproti roku 2022 pořád stejnou částku ve výši 45 tisíc korun, jejich plat přesto narostl o dva tisíce na 40 tisíc korun.
Seniorní pracovníci v IT mimo vývoj si v posledních dvou letech říkali o stejnou částku 120 tisíc, jejich plat však přesto klesl ze 110 tisíc na 100 tisíc, což může poukazovat na mírnou nasycenost pracovního trhu zmiňovanou v jiných průzkumech trhu práce, nebo na dopady inflace.
Na pracovním trhu v České republice IT specialisté stále chybí, ale z našich dat vyplývá, že jich je nyní na trhu k dispozici víc než kdykoli předtím. Jen v prvních šesti měsících letošního roku se jich přihlásilo více než 28 tisíc, což znamená meziroční nárůst o více než polovinu. Firmy jsou tak poprvé v situaci, kdy si mohou vybírat ze skutečně širokého spektra zájemců. Tato situace ale nebude trvat dlouho.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.