Windows 7 jsou bezpečná. Znamená to ale, že jsou v bezpečí i jejich uživatelé?

12. 11. 2009

Sdílet

Windows 7 jsou považovány za nejbezpečnější doposud vydaný operační systém od Microsoftu. Stačí to však samo o sobě?

V úterý vydal Microsoft první balíček záplat od nástupu Windows 7 na trh a překvapivě, ačkoli balíček opravoval hned 15 chyb, ani jedna oprava nebyla určena pro Windows 7. Windows 7 jsou tak nejen díky tomu považovány za nejbezpečnější doposud vydaný operační systém od Microsoftu. Má to však reálný přinos pro uživatele, kteří jsou útoky z internetu ohroženi stále více?

Microsoft měl hodně let a tři opravné balíčky na vylepšování Windows XP, přesto červ Conficker, který se začal šířit minulý rok, už stihl infikovat více jak 7 milionů počítačů s Windows. Tedy zdá se, že pro každou chybu ve Windows, kterou Microsoft opraví, útočníci najdou další, ale už ne ve Windows, ale rovnou v samotných programech, které na Windows běží -  Flash Player, QuickTime a Java.

„Windows 7 jsou určitě zdaleka nejbezpečnější systém, který Microsoft kdy vydal,“ řekl Dave Aitel, technologický ředitel bezpečnostní společnosti Immunity. „Nicméně tipuji, že otázka, kterou si teď všichni klademe, zní ‘Stačí to?’”

Ředitel výzkumu a strategie v Microsoftu, Craig Mundie, řekl, že je stále co dělat a zlepšovat, útočníci totiž neustále vylepšují své techniky. Windows totiž mohou být bezpečnější, ale útočníci mají mnoho dalších míst, na která se mohou zaměřit (viz výše jmenované tři aplikace). Mnoho útoků je a bude zaměřováno již ne přímo na Windows, ale na platformu jako takovou, tedy i na běžící aplikace.

Útočníci jsou například velice vyspělí v rozesílání falešných e-mailů, samozřejmě s nebezpečnou přílohou, v takovém případě tak vlastně ani nesejde na tom, zda jsou samotná Windows bezpečná či nikoli. Příloha je například ve formátu .pdf a otevírá se programem Adobe Reader. Tedy úplně mimo kontrolu Microsoftu.
Zlepšená bezpečnost ve Windows 7 by ale mohla pomoci alespoň k většímu zájmu o tento nový operační systém z firemního segmentu, kde byla Vista většinou ignorována. I zde však platí, že zatímco Microsoft zdá se, má již svou bezpečnost pod kontrolou, bezpečnost na samotné platformě Windows je stále velkým problémem a to díky aplikacím třetích stran.

Windows 7 jsou tedy bezpečnější než dříve vydané systémy, reálný přínos však tak velký už není. Útočníci mají totiž mnoho jiných a snadnějších cest, jak se do vašeho počítače dostat, s tím však prozatím Microsoft nemůže bojovat a i na bezpečnějších Windows 7 je tedy uživatel ohrožen téměř stejně, jako na starších systémech.