Elliot Katz, produktový manažer pro Windows v kanadské pobočce Microsoftu, konkrétně tvrdí, že Windows 7 budou navazovat na výrazná zlepšení týkající se správy napájení, které byly využity ve Vistě a spolehlivým přechodem a probuzením z režimu spánku vše teprve začíná.
Windows 7 jsou mnohem dále a zaměřují se na klíčové inovace umožňující energetickou efektivitu a to jak při zátěži, tak i v módu nečinnosti, chvástá se Katz s tím, že jeho společnost přímo podporuje i partnery vyrábějící hardware i software, aby také neustále zlepšovali využití elektrické energie svými produkty. Celý svět se nyní podle něj zaměřuje právě na problematiku hospodaření s energií a Microsoft proto také učinil několik významných kroků, aby tyto požadavky zapracoval do nového operačního systému.
Katz je přesvědčený, že hlavně v oblasti malých a středních firem může efektivněji fungující operační systém přinést řadu úspor a důležitou roli bude hrát vysvětlení zákazníkům, jakých konkrétních úspor mohou dosáhnout, při čemž chce Microsoft spolupracovat s partnerskými firmami. Jedním ze způsobů je nastavení politiky skupin, které je hlavně v menších organizacích často přehlíženo.
Úspory energie jsou ve Windows 7 realizovány mnoha způsoby. Do systému byl zabudovaný nový IT management a schopnosti poradit si s problémy. Rozšířen by také nástroj pro konfiguraci napájení, který je schopný vytvářet reporty v případě problémů a sbírat údaje ze sítě a diagnostikovat, který z počítačů ve firemní síti může mít problémy se spotřebou. Například baterie v noteboocích se časem stávají méně účinné a pomocí reportů lze snadno rozhodnout, které jsou již příliš degradované a stojí za to je vyměnit.
Další oblast vylepšení se týká doby, kdy je systém v nečinnosti. Jen třeba i mezi stiskem kláves při běžném psaní je výkon počítače využíván zbytečně a dá se zde ušetřit mnoho energie. Při delších dobách nevyužití, což je pro kancelářské počítače poměrně typický jev, je pak zhasínám obraz, zpomalován procesor i rychlost disků a zde se dá také velmi hodně ušetřit. Velmi důležité je však využívat nejnovější hardware, který je designován tak, aby tyto úspory podporoval a nabízel nejvyšší efektivitu. Uživatelé by ale měli poznat rozdíl i na počítačích starých několik let, kde měli nainstalované Windows XP nebo Vistu.
Již před časem pak o konkrétních možnostech pro úsporu energie zanesených do kódu Windows 7 informoval také Dean DeWhitt, člen týmu programátorů Windows 7. Podle něj byl jedením z cílů programování jádra zlepšit právě schopnosti managementu napájení a snížit spotřebu oproti předchozím generacím operačních systémů od Microsoftu. Role operačního systému je v tom, že musí chytře rozhodovat mezi výkonem a spotřebou a co nejefektivněji dělit energii mezi zmíněné periferie podle přednastavené politiky, říká DeWhitt. Výzvou dneška je proto také zajistit, aby operační systém co nejlépe spravoval hardware tak, aby byly veškeré systémové zdroje co nejefektivněji využité.
Windows 7 se proto snaží méně zatěžovat procesor počítače (což je v kontrastu k Vistě, která jej dokázala vytěžovat na 100 % i při rutinních činnostech), což mu má umožňovat přepínat se na delší dobu do režimů nižší spotřeby. Tuto funkci mají velmi dobře vyladěnou hlavně nejnovější procesory Intelu i AMD, které umí měnit např. frekvenci a napětí pro každé jádro zvlášť. Windows 7 proto berou ohled na vícejádrové procesory a jsou schopny škálovat jejich výkon podle potřeby (a nevyužitá jádra tedy nejedou zbytečně "na prázdno"), přičemž vyšší požadavky na výkon přicházejí jen v případě, že jsou opravdu nutné - což například při psaní ve Wordu či práci na internetu většinou není nutné. S tím souvisí i fakt, že pro udržení nízké spotřeby je potřeba spouštět jednotlivé služby systému jen ve chvíli, kdy jsou opravdu nezbytné. Příznivým faktorem této strategie je pak i nižší generování vyzařovaného tepla počítačovými komponentami.
Další významnou kategorií jsou dnes populární USB zařízení, která však mají po připojení výrazný vliv na celkovou spotřebu, i když jsou často využívána jen chvilkově. Windows 7 proto disponují pokročilou vlastností selektivně vypínat nejrůznější typy USB zařízení, od zvukových karet, flash disků až třeba po biometrické scannery, dodává DeWhitt. Zefektivněn byl i management spotřeby při připojení do nejrůznějších typů sítí - jak klasických, tak i bezdrátových. Optimalizaci doznala spotřeba při přehrávání DVD filmů, při němž se je většinou po dlouhou dobu nižší využití výkonu procesoru a také grafické karty.