Zájem o kolaborativní roboty prudce stoupá, řeší totiž nedostatek lidí

28. 5. 2019

Sdílet

 Autor: C. Todd Lopez a Computerworld US
Globální trh s kolaborativními roboty čeká v následujících letech prudký nárůst. Do roku 2025 se předpokládá navýšení investic o více než dvacetinásobek - ze 710 milionů na 12,3 miliard dolarů, což odpovídá průměrnému ročnímu růstu přes 50 %.

Podíl na trhu roste díky požadavkům firem na automatizaci a nedostatku zaměstnanců na pracovním trhu. Na tento trend poukazují data analýzy společnosti Markets and Markets.

Pro malé a střední firmy, pro které znamená pořízení tradičních průmyslových robotů příliš velkou investici, představují kolaborativní roboti cenově dostupnou alternativu.

Zároveň jsou tato zařízení daleko více uživatelsky přívětivější, a snadno se integrují do stávajících pracovních procesů bez nutnosti provádět nákladné rekonstrukce výrobních hal.

Zásadní je bezpečnost kolaborativních robotů – díky ní mohou pracovat v bezprostřední blízkosti svých lidských kolegů a ti se tak mohou věnovat kreativnějším úkolům.

Vysoký zájem o kolaborativní robotiku je způsoben rovněž rostoucí mírou automatizace ve všech průmyslových odvětvích, což přímo souvisí s konceptem průmyslu 4.0

 

Co je kobot?

Kolaborativní robot (kobot) je univerzálnějším a flexibilnějším řešením než tradiční průmyslový robot. Nová kategorie robotiky byla poprvé představena v roce 2008 Dánem Esbenem Østergaardem, který je spoluzakladatelem společnosti Universal Robots.

ICTS24

Østergaard chtěl, aby byla robotická technologie dostupná všem společnostem, bez ohledu na jejich velikost. Za tímto účelem vyvinul malé, uživatelsky přívětivé, flexibilní a ekonomické roboty, s nimiž může člověk bezpečně pracovat v těsné blízkosti.

V současné době se stále více společností po celém světě rozhoduje pro automatizaci svých výrobních procesů využít roboty. Mezinárodní federace robotiky (IFR) vnímá kolaborativní roboty jako jeden z nejdůležitějších technologických trendů, které budou v budoucnosti formovat trh.