Puma vznikne kombinací mobilního procesoru „Griffin“ a nového čipsetu RS780. Výsledkem bude systém s lepší spotřebou energie, vyšším výkonem pamětí a větší šířkou pásma procesoru, tedy celkově vyšším výkonem, než je tomu u současných mobilních procesorů Turion. Výrobci budou mít možnost kombinovat procesory Griffin i s jinými čipovými sadami, ale tím přijdou o část možností správy spotřeby energie.
Plány AMD jsou sice hezké, ale nějaký čas to ještě potrvá, první počítače s Pumou se k zákazníkům dostanou nejdříve v prvním čtvrtletí 2008, spíše ale až v polovině roku. Dobrou zprávou pro budoucí zájemce však je, že už nyní existují prototypy notebooků s Pumou.
Pokud se AMD zdaří správné načasování, trefí se s Pumou do doby, kdy budou zákazníci masivně vyměňovat notebooky pracující na XP za Vista Ready a budou slyšet na podporu DirectX 10.
Podle AMD bude Puma rychleji bootovat a „probouzet se“ z režimu spánku podobně jako Santa Rosa, protože stejně jako Intel i AMD doplní pevný disk další vrstvou cache v podobě flash disku (solid state flash disk – SSD).
Puma je také dalším krokem AMD na cestě k vytvoření integrovaného čipu, na kterém je procesor i grafická karta, a to do roku 2009. Což je zvláště vhodné v souvislostí s velmi drahým nákupem ATI. AMD již delší dobu nabízí mobilní procesory Turion, nicméně ty mají stejnou architekturu jako Opteron, Athlon a Sempron. Griffin je v tomto směru posunem k plnohodnotnému mobilnímu procesoru, jenž je navržen speciálně pro přenosné počítače a se současnými dvoujádrovými procesory by měl mít společný hlavně výrobní technologii 65 nanometrů.
Jinak je ale Griffin změněn v řadě směrů: využívá novinky nabízené Windows Vista, například vylepšenou kontrolu režimu spánku. Novinkou je, že jakmile je počítač napájen jen z baterie,, procesor přepne z výkonnější externí grafické karty na integrovaný a úspornější grafický čip.
Tak držme AMD palce, ať se jim povede. Čím větší konkurence, tím lepší a levnější počítače pro nás.
- - Alexandr Radecký