Podle webových stránek nadace CodePlex chce tato organizace doplnit působnost již existujících nadací na poli open source softwaru tím, že poskytne otevřené fórum, na němž by mohly být sdíleny a diskutovány nejlepší praktiky a poznatky vývojářů z různých oblastí, ať jsou již z klasických softwarových společností nebo z open source komunit. Detaily najdete na http://www.codeplex.com
Microsoft nově vzniklé nadaci do začátku věnoval jeden milion dolarů, který bude sloužit k jejímu počátečnímu fungování a provozu jejího webu. CodePlex povede pro začátek Sam Ramji, který byl dosud ředitelem pro plaformovou strategii v Microsoftu. Ten ze svojí mateřské společnosti odejde k 25. září a zůstane v CodePlexu po dobu prvních 100 dní. Ramji potvrdil, že jedním z hlavních úkolů nové nadace bude podporovat participaci komerčních softwarových společností na open source projektech. Podle něj přichází možnost velké změny v této oblasti a oba byznys modely, jak ten otevřený, tak proprietární, mají možnost se výrazně navzájem obohatit.
V dozorčí radě CodePlexu jsou kromě Ramjiho i další zaměstnanci Microsoftu, jako třeba Bill Staples, Stephanie Boesch či Britt Johnson. Z dalších členů je zde např. open source guru Miguel de Icaza z Novellu a Shaun Walker, spoluzakladatel DotNetNuke. Prvním aktuálním úkolem však bude najít výkonného ředitele, který by na trvalo nahradil Ramjiho, neboť díky němu by mohla být nadace až příliš spojována právě s Microsoftem a vyvolávat v některých vývojářích nedůvěru.
Stephen O'Grady, analytik společnosti RedMonk, který je ve spojení s další open source nadací s názvem Eclipse, kterou založila konkurenční společnost IBM, tvrdí, že bude zajímavé sledovat, zda se CodePlexu podaří osamostatnit od Microsoftu podobně jako tomu bylo v případě Eclipse a IBM. O'Grady souhlasí, že open source nadace mohou dobře vyvážit rozdíl mezi proprietárních a otevřeným softwarem, nicméně zde zůstává určité napětí dané povahou věci. Microsoft měl v minulých letech poměrně vyhrocené vztahy s některými open source komunitami a i když se v poslední době snaží o změny ve své strategii, stále zůstává jedním ze symbolů proprietárního softwaru.
Již v červenci Microsoft uvolnil zdrojové kódy tří virtualizačních ovladačů pro Linux (viz článek Microsoft uvolnil zdrojové kódy ovladačů pro Linux), což bylo sice některými komentátory označováno za významný milník v historii této společnosti, nicméně jiní to považovali jen za další krok Microsoftu k tomu posílit svoje zisky v oblasti smíšených virtualizovaných systémů, neboť někteří zákazníci si údajně stěžovali na nemožnost provozovat pod Hyper-V právě Linux.