Zvládnou vaše servery předvánoční nápor?

6. 10. 2016

Sdílet

 Autor: České Radiokomunikace
Absolutní flexibilita. To je zaklínadlo (nejen) současných informačních technologií. V nejisté době musejí být firmy flexibilní a totéž chtějí po svém IT. A samozřejmě s maximální dostupností, protože výpadek může mít v dnešní době pro firmu nezřídka i likvidační důsledky. Téměř univerzální odpovědí na tento trend je bezesporu cloud. Ten poskytne flexibilitu nejen v rámci střednědobých změn byznysu firmy, ale také v případě krátkodobých - „sezónních“ – požadavků na zvýšení výkonu.

(Partnerský příspěvek)

Neodhadnutelné náklady na infrastrukturu

Flexibilita a škálovatelnost cloudových služeb jako prostředek k úsporám je něco, co se probírá relativně často. V zásadě je díky cloudu možné za IT infrastrukturu platit podle kapacity, kterou firma skutečně využívá. Konkrétní výše úspor záleží na typu firmy, nicméně jedná se o úsporu 30 až 40 % z celkových nákladů na IT ve střednědobém horizontu, tedy asi ve třech až čtyřech letech. Úspory ale nejsou jediný úhel pohledu, kterým lze na problém nahlížet. Klíčovým hlediskem je rovněž otázka dostupnosti. Byznys většiny firem je totiž nelineární a v rámci dne, měsíce či roku se objevují výrazné výkyvy, na které běžná on-premise infrastruktura není připravena. Takže třeba internetový obchod během roku normálně prodává, a když mu před Vánoci zakázky vyskočí na trojnásobek, nemusí nápor jeho servery vydržet.

U takových firem je těžké odhadnout dopad na IT systémy v horizontu delším, než dva roky. V jistých specifických oblastech byznysu je pak doba úspěšné predikce ještě kratší. A standardní životní cyklus IT infrastruktury v délce čtyř let je pak příliš dlouhý na odhad její měnící se velikosti. Proto se v jeho průběhu běžně můžeme setkat buď s naddimenzovanou, nebo naopak poddimenzovanou IT infrastrukturou. Běžná on-premise infrastruktura je pak využívána pouze z 25 %.           

Většina těchto problémů se však dá vyřešit pomocí cloudových služeb. Vybudování vlastního cloudového systému je pro malé a středně velké firmy příliš nákladné a proto je nutné se obrátit na některého z poskytovatelů. Z mnoha důvodů je pak pro firmy dobré volit výhradně privátní cloud, který je vhodnější pro zabezpečení důvěrných dat i pro core systémy. V případě zájmu vyvarovat se legislativní problematiky nakládání s daty uloženými v zahraničí je pak rovněž možné poohlédnout se po poskytovateli s datovými centry na území ČR (takovým poskytovatelem jsou např. České Radiokomunikace). Z různých typů služby je pak nejkomplexnějším a zároveň nejvýhodnějším tzv. infrastruktura jako služba (IaaS).   

Pro koho je cloud vhodný

Využívání služby ČRa Business Cloud je ideální pro všechny firmy, které potřebují provozovat svoji IT infrastrukturu s vysokou dostupností. Právě dostupnost se ukazuje být tím klíčovým faktorem pro rozhodování. Pokud má firma problém s možnou nedostupností systémů v řádu hodin nebo desítek minut, pak jsou investice a provozní náklady na zajištění takovéto dostupnosti svépomocí (vč. záložního napájení a konektivity + provoz 24×7) vyšší než pronájem kapacity datového centra či cloudových služeb se školeným personálem a prověřenou kvalitou. Služba Českých Radiokomunikací nabízí kapacitu 2,5 PB, výkon přes 2 THz a garanci dostupnosti na úrovni 99,99 % (i díky geografické redundanci datových center). Přitom je možné přidávat a odebírat servery v rámci minut, podle aktuální potřeby firmy, čímž prakticky eliminuje nutnost řešit dimenzování IT nákupem vlastního hardwaru a softwaru a rovněž odpadá starost o údržbu.

bitcoin_skoleni

Velkým internetovým projektům, které potřebují zejména extrémně velké datové přenosy a vysoký hardwarový výkon, je určena služba ČRa Web Infrastructure. Typické využití se nabízí pro náročné webové aplikace, zpracování obrazu, šifrování nebo big data. Kromě vysoké garantované dostupnosti umožňuje služba zejména integrované systémy měření a automatické dynamické škálování výkonu dle potřeby. Tak je zajištěna konstantní vysoká odezva i při velkých výkyvech intenzity využívání. Přímé napojení cloudové infrastruktury na aplikace je pak možné pomocí standardizované API.