O tom, že letošní rok bude rokem tabletů, svědčil už lednový veletrh CES, kde se těchto přístrojů objevil neobvyklý počet. ARM, který je v této oblasti dnes prakticky hlavním rivalem Intelu, chce vsadit na zájem o tyto přístroje a přesvědčit výrobce, aby je osazovali jeho čipy. Na Computexu v Tchajpeji proto plánuje otevřít obří stánek, kde mají být k vidění elektronické čtečky knih, mini notebooky a další zařízení, využívající procesory od ARMu.
Roy Chen, manažer ARMu pro mobilní computing, říká, že první zástupci nové generace tabletů by se měli objevit ve druhém čtvrtletí letošního roku hlavně u mobilních operátorů a ještě více by jich mělo na trh dorazit ve třetím kvartálu, předpovídá Chen. Konkrétně o prodeji tabletů uvažuje 10 významných telekomunikačních operátorů a také velcí výrobci PC a některá ze zařízení budou sice uvedena jen v Číně, ale jiná se dostanou i na globální trh.
Informace ARMu o chystaných produktech pocházejí pravděpodobně z jeho spolupráce s výrobci, kteří jej podobně jako jiné výrobce čipů často žádají o další podporu a spolupráci v rámci uzavřeného partnerství a díky tomu má pak ARM detailní vhled do toho, jaká zařízení s jeho čipy se chytají.
Na nedávné konferenci v Tchajpeji pak ARM předváděl dva nové tablety, které pracovali s operačním systémem Android od Googlu. Jeden z nich byl od společnosti Compal, která je druhým největším kontraktovým výrobcem přenosným počítačů na světě. Ten disponoval 7“ displejem a čipem nVidia Tegra 2, jenž obsahuje jádra ARM. Compal také chystá verze s 10,1“ displejeme a také s operačním systémem Windows CE od Microsoftu. Druhý model byl pojmenovaný jako Armadillo a měl menší displej než přístroj od Compalu. Běžel také na Androidu a disponoval procesorem od společnosti Freescale. iPad proto bude čekat pravděpodobně tvrdá konkurence, nicméně jeho brzké uvedení pro něj může být v tomto souboji výraznou výhodou. Více o názorech analytiků na tento přístroj najdete v článku Bude se iPad od Applu dobře prodávat?