Hlavní navigace

Chytrá domácnost: úspora energie a snížení nákladů pro firmy i jednotlivce

4. 1. 2019

Sdílet

 Autor: © sdecoret - Adobe Stock
To se ovšem pohybujeme v budoucnosti: možná daleké, možná blízké, toť otázkou stavu na trhu. Hodně napoví letošní veletrh CES.

Už teď víme, že se můžeme těšit třeba na chytré zásuvky se strojovým učením, další chytré zásuvky nebo spotřebiče. Jistě vás také napadají otázky jako „na co potřebuji chytrou žárovku?“ nebo „proč bych měl chtít chytrou myčku, která je dražší než běžná?“

Odpověď je prozaická: kvůli energetickým úsporám. Ty činí stále větší položku výdajů nejen domácností, ale také firem, ať už v jejich sídle nebo přidružených pobočkách. Elektrická energie, voda, plyn – to všech jde zefektivnit prostřednictvím chytrých zařízení.

Už i v České republice se začínají podobná řešení objevovat. České Radiokomunikace nedávno představily řadu IoT projektů, a rozvoj sítě pro internet věcí LoRaWAN; slibují napojení chytrých vodoměrů, plynoměrů a podobně, které by rovněž měly vést ke značným finančním úsporám, obzvláště třeba na chatách nebo bytech, jež nejsou obývány celoročně.

 

Chytrost není o aplikacích, ale úsporách

Obdobně mají fungovat třeba myčky, pračky nebo sušičky: zatímco trend úsporných zařízení se postupně stal standardem, dnes se mění název úsporný za chytrý. Rozdílů tak moc nebude: opět půjde o snížení nákladů, doprovozených občas nějakým tím připojením k internetu nebo různými chytrými funkcemi – kupříkladu napojením na centrální hub, z nějž půjde snadno chytrou domácnost (či firmu) ovládat i vzdáleně ze smartphonu nebo počítače.

Docela běžné už jsou dnes chytré žárovky, velký kus trhu si v této oblasti ukousl Philips a jeho řada výrobků Hue. Na CES bychom se měli dočkat také chytrých zásuvek; ty budou sice majoritně zřejmě s připojením amerického stylu, ale pravděpodobně uvidíme i klasické evropské. Přibyde jistě také spousta chytrých termostatů a různých aplikací, které umožní centrálně zobrazovat úspory energií od různých zařízení.

Je bez pochyb, že se výrobci časem pokusí trh konsolidovat a převést většinu uživatelů na svá specifická řešení tak, aby byli „uvězněni“ v jejich ekosystému; tak, aby veškeré chytré vybavení patřilo jediné firmě, která zároveň bude poskytovat sady nástrojů na správu těchto zařízení.

V počátcích – tedy teď – však bude trh roztříštěný a experimentální.

ICTS24

Celkový trend je však nutné vsunout spíše do kontextu úspor. Primárním cílem nových zařízení není propojit je všechny s virtuálními asistenty a opatřit je chytrými funkcemi, to je vlastně vedlejší. Jde hlavně o jednoduchou, centrální správu domácnosti spolu s možností inteligentního škálování spotřeby energie jak v domácnostech, tak na pracovištích. Zatímco u jednotlivců by šlo o úspory v řádu jednotek až desítek tisíc, u velkých firem mluvíme řádově až o stovkách tisíc či milionech korun.

Otázkou je snad jen bezpečnost a spolehlivost. Vychytávání všech zranitelností a problémů bude probíhat ještě dlouho, i díky jen malému počtu IoT standardů, a naopak inherentnímu vysokému počtu koncových bodů.