EU dala Intelu rekordní pokutu 1,06 miliardy EUR v antimonopolním řízení

13. 5. 2009

Sdílet

Výrobci čipů byla udělena zatím nejvyšší pokuta za porušení antimonopolních dohod. Zároveň Evropská komise nařídila Intelu zastavit všechny nelegálně praktiky.

Evropská komise označila Intel vinným v případě řízení ve věci porušení antimonopolních dohod a zákonů. Rekordní pokuta je více než dvakrát vyšší než v případě Microsoftu, který dostal od Evropské komise pokutu ve výši 497 milionů EUR za podobný prohřešek. Komise svoje vyšetření zaměřila na nelegální protitržní slevy, které Intel poskytoval počítačovým výrobcům výměnou za hromadný nákup jejich x86 mikroprocesorů. Společnost byla také obviněna za netržní slevy těm počítačovým výrobcům, kteří rušili objednávky hlavního konkurenta Intelu, společnosti AMD.

Vloni přidala ke stávajícím obviněním i jedno nové: podle komise údajně Intel poskytovat netržní slevy největšímu evropskému řetězci s IT vybavením, společnosti Media Markt za to, aby ze své nabídky vyřazovala produkty konkurenčního AMD.

O podílu na trhu mezi Intelem a AMD jsme psali ve včerejším článku Společnost AMD snižuje nadvládu Intelu na trhu. Podle analytické společnosti IDC měl Intel na konci roku 2008 81,9% trhu s čipy, kdežto AMD 17,7%.

Problém s antimonopolními autoritami nemá Intel pouze v Evropě. V roce 2005 musel Intel zaplatit pokutu lokálnímu japonskému antimonopolnímu úřadu, vloni pak 20 milionů dolarů dorazilo na účet stejného druhu úřadu v Jižní Korei. V současnosti je společnost vyšetřovaná i Federal Trade Commission v USA.

ICTS24

Paul Otellini (na obrázku nahoře), prezident a generální ředitel společnosti Intel, dnes vydal následující prohlášení k rozhodnutí Evropské komise:

Intel má vůči tomuto rozhodnutí zásadní výhrady. Věříme, že toto rozhodnutí je mylné a nezohledňuje skutečnost vysoce konkurenčního prostředí. Naše odvětví je charakteristické neustálými inovacemi a navyšováním výkonu, zatímco cena konečných produktů neustále klesá. Nedošlo k žádnému poškozování spotřebitelů. Intel se proti tomuto rozhodnutí odvolá.“

Jsme přesvědčeni, že jsme neporušili evropské zákony. Na konkurenčním trhu, na němž působí jen dva hlavní dodavatelé, je přirozeným výsledkem, že obchodní úspěch jedné firmy je neúspěchem pro tu druhou. Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise ignorovalo nebo nevzalo v potaz důležitý důkaz, který popírá tvrzení uvedené v tomto rozhodnutí. Tento důkaz – jak věříme – ukazuje, že pokud společnosti dobře pracují, trh je za to odmění. A pokud ne, tak se tento fakt na trhu odrazí.

Intel své produkty nikdy neprodává pod cenou. Neustále ale investujeme do inovací, výrobních kapacit a vývoje nejnovějších technologií. To nám umožňuje poskytnout slevy na naše produkty tak, aby mohly konkurovat ve vysoce konkurenčním prostředí. Spotřebitelé po celém světě tak mají možnost těžit z efektivity, které dosahujeme tím, že máme vedoucí postavení na trhu mikroprocesorů.

Jakkoli si pevně stojíme za našimi názory na toto rozhodnutí, chceme v průběhu odvolacího procesu spolupracovat s Evropskou komisí tak, abychom zajistili soulad s jejím rozhodnutím. V žádném případě také není pochyb o tom, že Intel bude pokračovat v investicích do technologií a produktů, které Evropě a celému světu umožní využívat nových nejvýkonnějších procesorů za nižší ceny.